YÖNETİCİ ATAMALARINI PROTESTO EYLEMİ

Kıymetli Basın Mensupları..!      


Bilindiği üzere 13.04.2007 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği yayınlanmıştır. Hukuka ve insan haklarına aykırı olan, kabiliyet ve liyakati öne çıkarmak yerine yandaş kayırmacılığını öne çıkaran, idareci atamalarını bir oldu-bittiye getirmeyi amaçlayan bu yönetmelik, sendikamız tarafından yürütmeyi durdurma talepli olarak yargıya götürülmüştür. Kuvvetle muhtemel olarak da kısa süre içinde bu yönetmelik Danıştay tarafından iptal edilecektir.

MEB bu yönetmeliğin iptal edileceğini bildiği için aynı gün yayınladığı 2007/32 sayılı genelgenin son paragrafında yönetici atama işlemlerinin en kısa sürede başlatılarak sonuçlandırılmasını istemektedir. Bu genelgede; Danıştay söz konusu yönetmeliği iptal etmeden önce “oldu-bitti”nin gerçekleştirilerek ve bu ucube yönetmeliğin amacına ulaşmasını sağlama telaşı açıkça görülmektedir.

Üstelik yönetmelikte, boş idarecilikleri ilan etme konusunda herhangi bir hüküm bulunmadığı için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri kimseye haber vermeden el altından bu atamaları yapabileceklerdir.
Cumhuriyet tarihinde MEB, hiçbir zaman bu şekilde bir oldu-bittiye getirilmediği gibi, hiçbir devirde böyle hukuksuz, mantıksız, adaletsiz, etik kuralları hiçe sayan bir uygulamaya da maruz kalmamıştır. Bu ayıp, AKP iktidarı dönemindeki Milli Eğitim Bakanlığına nasip olmuştur.

İdareci olmak isteyen ve hakkını aramaya çalışan arkadaşlarımızın dilekçelerini almamak yoluna giden sadakat şövalyelerini de buradan uyarıyoruz! Yaptığınız kanunsuzluklar yargı kararlarıyla bir bir tescil edilmektedir. Başta müsteşar ile personel genel müdürü olmak üzere yargılama safhaları devam eden bürokratlar vardır. Kesinleşmiş cezalar ve yargı kararları da basına yansımaktadır. Ayrıca bu süreç tüm idarecileri saracak olan bir yargılama furyasıyla sonuçlanacaktır. Daha açıkçası bu oyunun parçası olmaktan ve gönüllü roller üstlenmekten kaçınmayan başta il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri olmak üzere tüm okul müdürlerini de buradan uyarıyoruz. Ateşle imtihan edilmektesiniz ve lütfen kanunsuz uygulamalara siyasi erkin kadrolaşma heyecanı adına taraf olmayınız. Zira bu hukuksuzluğa taraf olan ve katkı sunan tüm idareciler de takibimizdedir ve haklarında yasal işlem başlatmaktan kaçınmayacağımızdan ve de konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızdan eğitim camiası emin olabilir. Bu günkü ağababalarınızın hükümranlığı kısa süre sonra sonlanacaktır. Sizi bu mevkilere taşıyıp emirler yağdıran siyasi irade tasfiye edildiğinde, eğitim camiasında selam verecek arkadaş ve muhatap bulamayacağınızı da sizlere şimdiden müjdeliyoruz. Ayrıca tek kaybedeceğiniz şey de itibarınız ve arkadaşlarınız olmayacaktır. Zira eskilerin dediği gibi keser de dönecektir, sap da dönecektir. Tarih bunun örnekleriyle doludur.

Değerli Basın Mensupları…!
Şimdi Eğitim camiasını bu kadar sıkıntıyla boğuşmak zorunda bırakan birkaç “SAYIN”A, sizlerin aracığınızla sorularım olacaktır !
           
4 yıldır idare ettiğiniz eğitim camiasının karşısına bir daha bakan olarak çıkmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız bir daha bu kurumun kadrolarını babanızın malı olarak görecek, yan gelip yatan öğretmen ve idarecilerin olduğunu söyleyecek ve eğitim çalışanlarına avuç dolusu para veremeyeceğinizi seçim çalışmalarınızda hatırlatacak mısınız? Eğer hatırlatacaksanız bizde şunu hatırlatacağız; seçim günü sizi sandıklarda kucak dolusu sevgiyle karşılayacağız!
           
Cumhuriyetin temsili olan Başkent Ankara’da; idari atamalardan sorumlu şube müdürü olan “Sayın”; Gençliğimize, sözüm ona dindarlık kisvesi altında milli kindarlığı işlemeye çalışan millet ve devlet düşmanlarına soruşturma açıldığı için, okul müdürlerini yıldırmaya çalışacak mısınız? Ayrıca atanacak okul müdürlerinin liyakatini, sizinde her şeyinizi borçlu olduğunuz siyasi partiye olan yakınlığına göre mi belirleyeceksiniz?
           
Ve “Sayın” Cemal AKBIYIK; oğlunuz milli eğitim camiasında kaç yıllık hizmete, hangi üstün başarılara sahiptir ki Sincan da kurucu müdür olarak atanması sağlanmıştır. Ayrıca bu da yetmezmiş gibi ilçedeki eğitim çalışanlarına müdürlük vaat etmesinin ve mavi boncuklar dağıtmasının ardındaki güç kimdir, bu pervasızlığa hangi makam göz yummaktadır? Yetiştirmiş olduğunuz evladınızla sizin duyduğunuz gururu acaba biz ne zaman duyacağız  ya da duymak zorunda mıyız.? Sizin “Sayın” Ahmet ALTINIŞIK ile olan mesai birlikteliğinizin oğlunuzun müdür olması ile bir ilgisi var mıdır? “Sayın”  Cemal AKBIYIK lütfen cevap veriniz!
           
Çankaya ilçesinde hakkında önemli bir konu nedeni ile soruşturma sonucu görevden alınan Nejla İpekçi İlköğretim Okulu Müdürünün göreve atanma hikmetini eğitim camiası merak etmektedir.“Sayın” Ahmet ALTINIŞIK” cevap veriniz!

Yine Çankaya İlçesi Gülen Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okul Müdürlüğüne görevlendirilen kişi istifa etmişken, kanun ve yönetmeliklere göre bir yıl içerisinde göreve dönmemesi gerekirken ve bu yasal süre dolmamışken hangi mühim gerekçe ile yeniden idareciliğe atanması sağlanmıştır, merak ediyoruz! “Sayın”  Ahmet ALTINIŞIK lütfen cevap veriniz!

Sonuç olarak tüm bu keyfi , kanunsuz  ve vicdandan yoksun acemi kadrolaşma çabalarını acı bir tebessümle karşılıyoruz ve de siyasi erkin zannettiği gibi kuzu kuzu bu keyfiyeti kabullenmeyeceğimizi, sizlerin aracılığınızla kamuoyuna ilan ediyoruz.Yetkili sendika olarak tüm yurt sathında eylemlerle ve hukuksal girişimlerle bu kepazeliğin karşısında, eğitim çalışılanlarından aldığımız güçle dimdik duracağız.Eğitim çalışanlarından isteğimiz bizi izlemeye devam etmeleridir…!
           
Bu bakana ve de bu kafa yapısına hakkımızı helal etmeyeceğimizi ilan ediyoruz. Zira manevi kaynaklardan beslenme iddiasındaki bir yapının kul hakkını gözetmeden işlemler yapmaya ve yangından mal kaçırır gibi atamalar yapmasını da hem yargıya hem de Allah’a havale ediyoruz.

Son sözü de sandığın söyleyeceğini herkesin bilmesini istiyoruz…