GENEL BAŞKAN GEYLAN, TBMM MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ, ERZURUM MİLLETVEKİLİ SAYIN KAMİL AYDIN’I ZİYARET ETTİ.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 03.01.2022 tarihinde TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanvekili MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Sayın Kamil Aydın’ı ziyaret etti.

Meclise sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında görüşlerini paylaşan Geylan, kanunun teklif edildiği haliyle çıkarılmasının sakıncalarına dikkat çekti. Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin söz verildiği günden üç yıl sonra sonunda nihayetinde hazırlandığını söyleyen Geylan, “Peki kanun beklentilerimizi karşıladı mı? Maalesef hayır. Türk Eğitim-Sen olarak teklifi incelediğimizde büyük hüsran yaşadık. Elbette sürecin başlatılmış olması önemliydi ancak beklentilerimizin büyük kısmı yerine getirilmedi” dedi.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik düzenlemesinin kurs ve sınav şartıyla yapılacak olması konusuna eleştiri getiren Geylan, “Sendika olarak talebimiz kariyer basamaklarında hizmet yılının ölçüt alınmasıydı. Sınav şartı hem öğretmenlerimizin motivasyonunu kırmakta hem de bu unvanları alamayan öğretmenlerin ‘yetersiz’ ya da ‘başarısız’ olarak algılanmasına zemin hazırlamaktır. Kariyer basamaklarında 10 yılını dolduran öğretmenlerimize uzman, 20 yılını dolduran öğretmenlerimize başöğretmen unvanı verilmelidir. Bunu sınav şartına bağlamak, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemektir” diye konuştu.

Öğretmenlerin en önemli taleplerinden birisinin sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ve tüm öğretmenlerin bundan sonra sadece kadrolu olarak atanması olduğuna da dikkat çeken Geylan, “Hatırlanacağı üzere 20. Milli Eğitim Şurası konuşmasında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, ‘Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler arasındaki ayrımı kaldırıyoruz’ demişti. Ancak kanun teklifine baktığımızda bu söyleme uygun bir düzenleme yapılmadığını görüyoruz. Bu noktada öğretmenlerimiz hayal kırıklığına uğramıştır. Teklifte sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımı kaldırılmadığı gibi, sözleşmeli öğretmenlere eş durumundan tayin hakkına dahi yer verilmemiştir. Oysa sözleşmeli öğretmenler Anayasa’nın 41’inci maddesine yerini bulan ‘Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar’ maddesinin hayata geçirilmesini beklemektedir. Yıllardır eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşayan öğretmenlerimizin takati kalmamıştır” diye konuştu.

3600 ek gösterge düzenlemesinin teklife konulan geçici madde ile 15 Ocak 2023’de yürürlüğe girecek olması konusunda da eksiklik olduğunu söyleyen Geylan, “Bu şekilde 3600 ek göstergenin Meslek Kanunu ile değil, kamu çalışanlarına yönelik yapılacak genel ek gösterge düzenlemesi ile hayata geçeceğini anlıyoruz. Bu noktada 15 Ocak 2023 tarihini çok geç buluyoruz. Zaten öğretmenlerimiz yıllardır 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesini beklemektedir. Ülkemizin lokomotif gücü öğretmenlerimize ‘Biraz daha dişinizi sıkın, 15 Ocak 2023 tarihine kadar bekleyin’ demek, büyük bir haksızlıktır” dedi.

Geylan ziyarette, teklifin iyileştirilmesi noktasında destek beklediklerini bildirdi. Sayın Kamil Aydın da, teklifin iyileştirilmesi ve öğretmenlerimizin beklentilerinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda gayret ortaya koyacağını ifade etti. Geylan ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, “Öğretmenlerimizin beklentilerini karşılayacak düzenlemelere vereceği katkılardan dolayı Sayın Aydın’a şimdiden çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.