SİVİL SAVUNMA UZMANLARI GENEL BAŞKAN TALİP GEYLAN’I ZİYARET ETTİ.

Sivil Savunma Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Yılmaz ve beraberindeki heyet, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı makamında ziyaret etti.

Sivil savunma uzmanlarının karşılaştıkları sorunlar ve çözümü hakkında Genel Başkanımızı bilgilendiren Olcay Yılmaz, çalışma koşulları ve maddi durumların uygun olmaması nedeni ile sivil savunma uzmanlığının tercih edilen bir meslek olmadığın belirtti. Özlük haklarının düzeltilmesi, ek göstergelerinin artırılmasını da isteyen Yılmaz şunları kaydetti: “Şu anda aktif görevde bulunan arkadaşlarımız da aileleri ile birlikte büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Sivil savunma uzmanları bugün 550 kişi kalmıştır. Emekli olanların yerine yeni atamalar yapılmadığı gibi, görevde yükselme sınavıyla atama yapılması gerekirken, bazı kurumlarda amirleri tarafından sınavsız olarak düz memurlar arasında direk sivil savunma uzmanı ataması yapılmaktadır. Konuyla ilgili daha önce hazırladığımız kanun tasarısının yasalaşması büyük önem arz etmektedir.”

Genel Başkanımız Talip Geylan da, sivil savunmanın ülkemiz için önemine dikkat çekerek, sivil savunma uzmanlarının büyük sorumlulukları olduğunu söyledi.

Sivil savunma uzmanlığının bir kariyer uzmanlığı olması gerektiğini ifade eden Geylan, hem ek göstergelerinin artırılması hem de diğer maddi ve özlük sorunlarının giderilmesi noktasında her zaman yanlarında yer alacaklarını ifade etti.

Genel Başkan Geylan ayrıca Türkiye’nin terör örgütleri tarafından tehdit altında olduğunu, deprem kuşağında bulunduğunu, tabi afetlere maruz kaldığını da ifade ederek, bu noktada sivil savunma uzmanlarına büyük görev düştüğünü belirtti. Geylan, temel eğitimden başlayarak toplumumuzun bilinçlendirilmesi, okullarda yangın, deprem, seferberlik, savaş hali ile ilgili konularda sivil savunma uzmanları tarafından eğitim verilmesi, hatta bu konunun müfredatta yer alması gerektiğini de kaydetti.