GENEL SEKRETER MUSA AKKAŞ, BARTIN ŞUBE’NİN İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI.

Genel Sekreter Musa Akkaş Bartın Şube’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve okul temsilcileri hazır bulundu.

Genel Sekreter Musa Akkaş ve beraberindeki heyet, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ı makamında ziyaret etti. Akkaş, Çaycuma İlçe Temsilciliği’nin düzenlediği toplantıya da katıldı. Toplantıda Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, il ve ilçe yönetimleri ile üyelerimiz hazır bulundu.

İstişare toplantısında eğitim ve gündemdeki konular ele alındı. Bir konuşma yapan Genel Sekreter Akkaş, alan değişikliğinde tüm normların açılmaması nedeniyle yaşanan sorunlardan söz etti. Akkaş, “5 yıllık beklemenin karşılığı, bu derece kontenjan sınırlaması olamaz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklentimiz, talepleri karşılayacak bir kontenjan düzeltmesi yapması ve bundan sonra her yıl düzenli olarak alan değişikliği yapılacağını duyurmasıdır.” dedi.

2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan eksik hususlara dikkat çeken Akkaş, Belgede ücretli öğretmenliğin yer almasının sakıncalarını anlattı. Akkaş, “Bu durum ücretli öğretmenliği meşrulaştırmaktadır. Ücretli öğretmenlik modern köleliktir.” dedi. Vizyon belgesinde sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmayıp, 3+1 şeklinde esnetilmesini de kabul etmediklerini bildiren Akkaş,  “Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli, ücretli öğretmen istihdamına karşıyız. 4+2, 3+1’yi kabul etmiyoruz. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Ali Yalçın’ın, ‘'Toplu Sözleşme Masasına Yetkili Olmayan Sendikalar Oturmamalı' sözlerine de tepki gösteren Akkaş, “Türkiye Kamu Sen, toplu sözleşme masasına 4688 sayılı kanunun 29. Maddesinin vermiş olduğu yetki ve 400 bini aşkın üyesinden almış olduğu güç ile oturuyor. Aslında o masada bizim oturmamızdan sadece işverenlerin yani hükümetin rahatsız olması gerekir. Bir sendika başkanı sağındaki, solundaki çalışanların desteğinden neden rahatsız olur? Türkiye Kamu Sen ‘in imza yetkisi yok, hatta itiraz yetkisi yok, Türkiye Kamu-Sen karar merci değil. Türkiye Kamu-Sen o masada adeta sadece gözlemci sıfatı ile oturuyor. Hal böyle iken neden Türkiye Kamu Sen’in masadaki varlığından rahatsızsınız?” dedi.

Genel Sekreter Musa Akkaş Zonguldak Çaycuma İlçe Temsilcisi Tarık Akın’ın nikah törenine de katıldı.