GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ, MANAVGAT’TA KONFERANSA KATILDI.

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş ve Genel başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan, 5 Aralık 2018 tarihinde Manavgat İlçe Temsilciliği’nin düzenlediği “Mustafa Kemal Atatürk Türk Milli Eğitiminin Çizmiş Olduğu Yol ve Hedefler” konulu konferansa katıldı. Konferansın konuşmacıları Prof. Dr. Salim Gökçen, Dr. Sinan Demirtürk ve Dr. Ünsal Yılmaz Yeşildal idi.

Konferans’ta Genel Merkez Yöneticileri, Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Oğuz Öztürk ve şube yönetim kurulu üyeleri, Antalya 2 No’lu şube Başkanı Burhan Ulu ve şube yönetim kurulu üyeleri, Manavgat’ta bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri hazır bulundu.

Konferansın açılış konuşmasını Manavgat İlçe Temsilcisi Ömer Esen yaptı. Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Burhan Ulu da katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan da yaptıkları konuşmalarda Başöğretmen Atatürk’ün eğitim ve eğitimciye verdiği önemi anlattılar.

Gündemde yer alan konular hakkında da önemli açıklamalar yapan Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Akkaş ve Şahindoğan, “Öğrenci Andı ile ilgili İDDK’nın vereceği kararı bekliyoruz. Türk Eğitim-Sen’li eğitimciler olarak, ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene’ demekten korkmayacağız. Şayet yargıdan karar olumsuz çıkarsa, biz öğrencilerimize Andımızı öğretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

3600 ek gösterge sözünün tutulmasını da isteyen Genel Merkez Yöneticileri, “3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 800’er puan artırılmasını ve ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlandırılmasını istiyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarının da bir defaya mahsus Genel İdari Hizmetler Sınıfına alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

Akkaş ve Şahindoğan; vicdanları rahatsız eden yönetici atamaları, sözleşmeli öğretmenlik uygulaması hakkında da açıklama yaptı. Yöneticilerin yazılı sınav esasına göre atanmasını, mülakatın kaldırılmasını isteyen Genel Merkez Yöneticileri, sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin de kaldırılarak, tüm öğretmenlerin kadrolu olarak ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanması gerektiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından konferans başladı. Büyük ilgi gören konferansta Atatürk’ün eğitime, eğitim çalışanlarına bakışı detaylı bir şekilde anlatıldı.