ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SINIFLARINA/DERSLİKLERİNE TÜRK BAYRAĞI ASILMASI’NI KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU’NDAN TALEP ETTİK.

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumları sınıflarında/dersliklerinde Türk Bayrağı bulunmamaktadır. Halen yürürlükte olan yönetmeliklerde sınıflarda/dersliklerde tek Türk Bayrağı bulunmasına dair bir ibare bulunmamaktadır. Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiğimiz yazıda sınıflara/dersliklere Türk Bayrağı asılmasını yönünde talepte bulunmuştuk.

Milli Eğitim Bakanlığı ise talebimize cevaben gönderdiği yazıda özetle ortaöğretim kurumlarında dersliklerde bulunan İstiklal Marşı tablosunun üst kısmında Türk Bayrağı bulunduğundan haricen Türk Bayrağı’nın asılmasına gerek olmadığını ifade ederek talebimizi reddetmiştir.

Bakanlıkça talebimizin reddedilmesi üzerine konunun çözüme kavuşturulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat ettik. Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarının dersliklerinde yazı tahtasının üst kısmına bağımsızlığımızın sembolü olan Türk Bayrağı’nın asılması yönünde tavsiye kararı verilmesini talep ettik.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın cevabi yazısı için tıklayınız.

Ombudsman’a başvuru dilekçemiz için tıklayınız.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA SINIF/DERSLİKLERE TÜRK BAYRAĞI ASILMALIDIR