ÖĞRETMEN DIŞINDAKİ PERSONELLERİN GÖREV TANIMLARI YAPILMALIDIR

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmen dışındaki personellerin görev tanımları bulunmamaktadır. Bu personellerin mesai saatlerinde görevi başında hangi işleri yapacağına dair bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu personeller, birim amirlerinin kendilerine verecekleri görevleri yapmakta; ancak, zaman zamanda birim amirlerinin keyfi talimatlarıyla karşılaşılmakta ve personeller mağdur edilmektedir. 

Öğretmen dışındaki personellerin görev tanımlarının yapılması konusu ilk defa sendikamızla Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan 2008 yılı Nisan ayı Kurum İdari Kurul Toplantısında gündeme gelmiş ve taraflar arasında öğretmen dışında ki personellerin görev tanımlarının yapılması konusunda mutabakata varılmıştır. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı mutabakat sağlanan bu hususta herhangi bir çalışma yapmayınca sendikamızca 2012 yılı Aralık ayında bakanlığa yazı yazılarak görev tanımlarının yapılması talep edilmiştir. Bakanlık tarafından cevaben gönderilen yazıda ise taslak çalışmaların yapıldığını ve 2013 yılı ilk altı ayı içerisinde görev tanımlarının yapılacağı belirtilmiştir. Ancak, aradan yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen halen bu personellerin görev tanımları yapılmamıştır.

Sorumlu sendikacılık anlayışıyla zaman zaman dile getirdiğimiz görev tanımları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulunarak öğretmen dışındaki personellerin görev tanımlarının yapılmasını tekrar talep ettik. Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 10 yıldır yapamadığı öğretmen dışındaki personellerin görev tanımlarını yaparak yaşanan mağduriyetlere bir an önce son vermelidir.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.