GENEL BAŞKAN: 3600 EK GÖSTERGE BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLSİN, ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE KADRO YOLU AÇILSIN.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 25.07.2018 tarihinde Kanal B’de katıldığı Güncel programında seçim öncesinde söz verilen 3600 ek göstergenin Meclis’te görüşülmekte olan torba yasaya dahil edilmesi durumunda, emekli olacak çok sayıda öğretmenimiz sayesinde, atama bekleyen öğretmen adaylarımıza yeni bir fırsat oluşturulacağını kaydetti.

Ağustos ayında en az 40 bin ek atama yapılmalıdır.

Genel Başkan Talip Geylan, 20 bin öğretmen atamasının çok yetersiz olduğunu söyleyerek, Ağustos ayında en az 40 bin ek atama yapılmasını talep etti. Geylan şunları söyledi: “Yüzbinlerce gencimiz devlet kurumlarında görev almak amacıyla 22 Temmuz tarihinde KPSS’ye girdi. Her bir memur adayının hedefine ulaşmasını temenni ediyoruz ama tabi bu mümkün değil. Mevcut kadroların çok üzerinde talep olunca eleme sistemi getirilmesi gerekiyor. En objektif sistem de yazılı sınavdır. Birçok kurumda KPSS’nin yanı sıra mülakat sınavları ile alım söz konusu olsa da, KPSS’yi korumak lazım.

Bakınız; 2017 yılında yapılan KPSS’de on binlerce öğretmen adayı başarılı oldu. Ama 2018 yılı için sadece 20 bin atama yapıldı. 20 bin atama, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bugüne kadar yaptığı en az öğretmen atama sayısıdır. 2017 yılında KPSS’ye girip yüksek puan alanlar, kontenjanın sınırlı tutulması nedeniyle atanamamıştır. Bu nedenle Hükümete çağrıda buluyoruz: Ağustos ayı içinde en az 40 bin ilave ek atama yapılmalıdır.

Peki neden en az 40 bin ek atama istiyoruz? 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 63 bin 656 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapıldı. 63 bin ücretli öğretmen görevlendirmesi, yeterli atama yapılmadığı için ek ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmesi demektir. Hatta iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları da ücretli öğretmen olarak görevlendirilmektedir. Bu minvalde 2018 yılında toplamda 20 bin + 5 bin atama yapılacağı düşünüldüğünde, en az 40 bin ek atama daha Ağustos ayında yapılmalıdır.

40 bin ek atama yapılsın ki, 2017 yılında KPSS’ye girmiş ve yüksek puan almış adaylarımız mağdur olmasın. Çocuklarımız öğretmensiz, öğretmenler işsiz kalmasın.”

Önümüzdeki yıllar içerisinde kamuya ne kadar memur alınacağının henüz belirlenmediğine dikkat çeken Genel Başkan Geylan, Ekonomi Bakanının, “Kamuda tasarruf yılı olacak.” sözlerinin insanları endişelendirdiğini söyledi. Eğitimde tasarruf olamayacağını söyleyen Geylan, öğretmen ataması yapılamıyorsa, öğretmen açığı varsa, eğitime yapılan yatırımların bir anlamı olmadığını ifade etti. Eğitimin taşıyıcı kolonunun öğretmenler olduğunu belirten Geylan, “Eğer öğretmen yok ise, eğitim olmaz. Hükümete bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Bütçe tasarısı hazırlanırken bu yıl yapılan zafiyet gösterilmesin” dedi.

Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın dile getirdiği 126 bin öğretmen açığının bir an önce kapatılması gerektiğine vurgu yapan Geylan, Hükümetin taahhüt ettiği 3600 ek göstergeyi bir an önce hayata geçirmesini istedi. Genel Başkan Geylan, “Bilindiği gibi seçim öncesi başta Hükümet partisi olmak üzere tüm siyasi partiler başka meslek grupları birlikte tüm öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağı taahhüdünü verdiler. 3600 ek gösterge emekli maaşında yaklaşık olarak 600 TL, emekli ikramiyesinde ortalama olarak 20 bin TL artış olmasını sağlayacaktır. 3600 ek göstergeyi şu anda Meclis’te görüşülmekte olan torba yasaya dahil ederlerse, emekli olacak önemli sayıda öğretmenimiz sayesinde kadro açılacak ve atama bekleyen 400 bin öğretmenimiz bir nebze de olsa rahat nefes alacaktır.” diye konuştu.

 

 

...:: GENEL BAŞKANIN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ ::...