GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI YALOVA VE BURSA’DAYDI.

Genel Başkan Yardımcıları Seyit Ali Kaplan ve Selahattin Dolğun, 12 Mayıs tarihinde Yalova ve 13 Mayıs tarihinde Bursa 1 No’lu  Şubelerin istişare toplantılarına katıldı. Toplantılarda Yalova Şube ve Bursa  1 No’lu ve Bursa 2 No’lu Şube Başkanları, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve iş yeri temsilcileri, şube kadın komisyonu üyeleri ile üyelerimiz katıldı.

Toplantılarda konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Ali Kaplan, “Başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimize minnetlerimizi bildiriyor, hayatta olmayanlara annelere de Allah’tan rahmet diliyoruz.  İnsanlığın kurtuluşunun anne sevgisinden ve ana yüreğini anlamaktan geçtiğine inanıyoruz” dedi.

24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Hükümete ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğretmen istihdamı ile ilgili de çağrıda bulunan Kaplan;  “2011 seçimlerinin öncesinde tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmişti. Bunların 68 bini öğretmendi. 24 Haziran genel seçimlerine adım adım yaklaşırken, tıpkı 2011 yılında olduğu gibi, mülakatla sözleşmeli öğretmenlik istihdamını kaldıralım ve tüm sözleşmelileri kadroya alalım, 4/B’li öğretmenlerimizi huzura kavuşturalım.” dedi.

Seyit Ali Kaplan, “Sayın İsmet Yılmaz, bilesiniz ki; bir öğretmen sözleşmesini vicdanıyla, hizmetini ise mesleğine ve öğrencilerine olan sevgisiyle yapar. Gelin şu 20 bin öğretmeni kadrolu atayarak sözleşmeli garabetini sonlandıran Bakan olarak tarihe geçin. Emin olun, minnetle anılırsınız.” dedi.

Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözleşmeli öğretmenliğin geri getirilmesinden bugüne kadar geçen sürede sözleşmeli öğretmenlik istihdamının dönütlerinin ne olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı kamuoyuyla paylaşmalıdır. Şayet amaç mahrumiyet bölgelerinde öğretmen tutmak ise bunun yolu öğretmenlerimizi 6 yıl çakılı kadroyla esir etmek değildir. Üstelik Türk Eğitim-Sen’in mahrumiyet bölgelerinde çalışan öğretmenlere yönelik mahrumiyet derecesine göre 1 brüt asgari ücret ile 2 brüt asgari ücret arasında değişen oranlarda zorunlu hizmet tazminatı verilmesi ve böylece o bölgelerde çalışmanın teşvik edilmesine dair önerisi vardı. Hatta bu önerimiz toplu sözleşme taleplerimizde de yer almaktadır. Ancak bu talebimiz her ne hikmetse görmezden gelmiş, Hükümet tüm karşı çıkışlarımıza rağmen inatla sözleşmeli öğretmenliği geri getirerek, bu öğretmenleri 6 yıl görev yaptıkları yerde kıpırdayamamalarının önünü açmıştır.”

Toplantıda bir konuşma yapan Selahattin Dolğun ise, performans değerlendirmesi hakkında da önemli açıklamalar yaptı. Dolğun, “Türk Eğitim Sen ilk gündeme geldiği andan itibaren performans sistemi hakkındaki itirazlarını en yüksek perdeden kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Herkes bilmelidir ki; performans değerlendirmesi hayata geçerse, 12 pilot ilde yapılan uygulama ile başlattığımız ‘meslektaşıma puan vermiyorum’ eylem kararımızı devam ettireceğiz, her türlü demokratik tepkimizi göstereceğiz ve yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağız.’ diye konuştu.

Yönetici atama süreci ile ilgili açıklama yapan Dolğun, yönetici atama takvimi ilan edildiği tarihten bu yana konuyu gündemde tuttuklarının altını çizdi.

Yönetici atama sonuçlarının 26 Haziran tarihine ertelenmesini de eleştiren Dolğun, “Sonuçlar, 7 Mayıs tarihinde açıklanacaktı. Ancak sonuçların açıklanması seçimler sonrasına ertelendi. Yönetici mülakatlarının açıklanmasının 26 Haziran’a ertelenmesinin gerekçesi açıklanmalıdır. Aksi taktirde, bu sessizliğin, ortalıkta dolaşan bir takım iddiaları güçlendireceği unutulmamalıdır” dedi.

Dolğun, “Yönetici atama sonuçları açıklandığında, geçmişte yaşanan gayri ahlaki düzenin sürdüğünü görürsek, bunun anlamının farklı olacağını düşünürüz. Hala eski pis düzeni devam ettirenlerin amacının, devletimizin yanında saf oluşturmuş olan milli birlik ve beraberlik ruhunu sabote etmek isteyen kripto Fetöcüler olduğunu ilan edeceğiz” diye konuştu.