TOPLU SÖZLEŞME NE GETİRİYOR?

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat sağlandı ve kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik toplu sözleşme imzalandı. 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, kamu görevlilerinin geneline yönelik 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile 2017 toplu sözleşme metnini madde madde karşılaştırarak yenilik içeren değişiklikleri belirledi. 

Buna göre imzalanan toplu sözleşmeye 2015 yılı toplu sözleşmesine göre hac izni, hizmet tahsisli konutlar, aile yardımından geriye dönük yararlanma, fazla çalışma ücretinin ödeme usulleri, kreş hizmeti, bazı tabiplere ek ödeme, engelli çocuk yardımı, memuriyet mahalli tanımı, avukatlara yol tazminatı verilmesi, misafirhanelerden faydalanma, sözleşmeli personelin ücretlerinde esas alınan hizmet süresi, biyologlara ek özel hizmet tazminatı, helal gıda ve engelli kamu görevlilerine yönelik pozitif ayrımcılık konularında toplam 13 yeni madde eklendi. 

Avukatlık vekalet ücreti, geçici personelin ek ödemesi, KİT’lerde görev yapan müdürlerin özel hizmet tazminatı, KİT’lerde görev yapan bazı personelin ek ödemesi, şeflerin özel hizmet tazminatı ve sözleşmeli olarak istihdam edilen teknik personele ilave ücret konularında toplam 6 maddede ise iyileştirmeye gidildi. 

Bununla birlikte 2015 yılı toplu sözleşmesinde yer alan 4/C’li personel ile memur işi yapan kamu işçilerinin kadroya geçirilmesi, fiili hizmet zamlarının yeniden belirlenmesi, refakat izni, kadro dereceleri ve sivil memurların hukuki durumlarına yönelik olarak yapılacak düzenlemeleri içeren 3 hayati madde geçen dönemde uygulanmadığı gibi 2017 yılı toplu sözleşme metnine de dahil edilmedi. 

Geriye kalan 26 madde ise 2015 yılı toplu sözleşme metni ile aynı hükümleri içerirken, geçen dönemde uygulanmayan maddelerden bu yıl vazgeçildiği görüldü. 

Aşağıda 2017 yılı toplu sözleşmesinde yenilik içeren maddelerin detaylı açıklamasına bakıldığında da görüleceği üzere bu toplu sözleşmenin ne 3,2 milyon kamu görevlisinin ne de 1,9 milyon emelinin beklentilerinin yakınından dahi geçemediği gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. 

Bundan önce imzalanan 2013 ve 2015 toplu sözleşmeleri başarısız toplu sözleşmelerdi ancak bu yıl ki kötünün de kötüsü bir toplu sözleşme olarak karşımıza çıkıyor. 

İşte madde madde 2017 yılı toplu sözleşme metninde yenilik içeren hükümler ve kamu görevlilerine etkisi:  

 

TOPLU SÖZLEŞMENİN MADDE MADDE NE GETİRDİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ