GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ ODTÜ’DE ÜYELERİMİZLE BİRARAYA GELDİ.

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez, şube yönetim kurulu ve şube kadın komisyonu üyeleri ile birlikte ODTÜ’de görev yapan üyelerimizi ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıldönümünü geride bıraktığımızı hatırlatan Akkaş, “Çanakkale’de 253 bin vatan evladı şehit oldu. Diyarbakırlısı, Vanlısı, Siirtlisi, Adanalısı, Aydınlısıyla milletimiz Çanakkale’yi geçilmez yaptı” dedi. Acziyete düştüğümüz zaman Çanakkale Zaferi’nin örnek alınması gerektiğini kaydeden Akkaş, bu ülkeyi bölmek için hainlerin içimize nifak tohumu attıklarını ama başarılı olamadıklarını söyledi. Akkaş, “İnşallah bundan sonra da başarılı olamayacaklar. Bu vesileyle Ulu Önder Atatürk ve bu ülke için canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.” dedi.

15 Temmuz darbe girişimine dikkat çeken Akkaş şunları kaydetti: “Ülkemiz darbeler ülkesi haline geldi. 15 Temmuz tarihinde de hain bir darbe girişimi Cumhurbaşkanımızın, siyasi partilerimizin ve milletimizin sağduyusu ve cesareti ile geri püskürtüldü. 241 sivil, polis, asker demokrasi şehidimiz, 2 binin üzerinde yaralımız oldu. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Darbenin yaşandığı gün itibariyle hiçbir gücün milletin kararının üstünde olamayacağını söylemiş ve darbe girişiminde bulunanları nefretle kınayarak en ağır ceza ile cezalandırılmalarını istemiştik. Nitekim Türkiye Kamu-Sen olarak 28 Şubat sürecinde de demokrasi dışı her türlü girişimin karşısında olduğumuzu ifade ederek, Türkiye genelinde vatandaşlarımıza ‘kesintisiz demokrasi istiyoruz’ kokartları dağıtmıştık.

Bugün gelinen noktada kamuda 100 bine yakın çalışan ihraç edildi. Açığa alanınlar var. Bunların içerisinde suçsuz insanlar bulunmaktadır. Sosyal bir dram yaşanıyor. Bu dramlara sessiz kalınamaz. İhraç edilen, açığa alınanların çoğu neden açığa alındığını ya da ihraç edildiğini bilmiyor. İtirafçı ve ihbarlarla ihraç edilenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Biz, demokratik hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde soruşturmaların yürütülmesini istiyoruz. Aslı olmayan mesnetsiz iddialarla, asılsız bilgi ve belgelere dayalı ihbarlarla görevden uzaklaştırmaların yaşanmamasını istiyoruz.

Milletimiz zor bir sınavdan geçmiştir. Mevcut iktidardan da beklentimiz adalet terazisini bozmadan, hukuk çizgisinden sapmadan suçlu ile suçsuzların ayırt edilmesidir. Kamuda çalışanlar arasında ciddi anlamda bir korku var. İnsanlar, ‘Acaba ben de açığa alınır mıyım, ihraç edilir miyim’ endişesi taşır oldular. Kamu ihraçlarla boşaldı, yaşanan tedirginlikten dolayı çalışanlar emekli olmaya başladı. Toplumun travmaları üzerinden atması için ülkemizin bir an önce normalleşmesi lazım.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak sendikacılık ne gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Bizler bu ülkede huzur, adil paylaşım istiyoruz. Kamuda herkesin yönetici olma hakkı vardır. Şu sendikanın üyesi, bunun adamı, benim yandaşım anlayışı ile değil, gerçek anlamda kariyer ve liyakat ilkesine göre yöneticilerin atanmasını istiyoruz.”

Allah’a şükürler olsun ki 211 bin Türk Eğitim-Sen üyesi bizimle beraber oldu. Türkiye Kamu-Sen olarak haksızlık karşısında susmadık. Dilsiz şeytan olmadık, şeytanla işbirliği yapmadık.

Haklıyız, güçlüyüz, itibarlıyız. Hak mücadelesi veriyorsak, yetkili sendika olmalıyız. Bunu başarabileceğimize inanıyorum. Daha çok çalışacağız, daha çok gayret göstereceğiz. Gitmediğimiz yer kalmamalı, herkese ulaşmalıyız.”

Türk Eğitim-Sen olarak üniversitelere yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını da söyleyen Akkaş, “Hemen her yıl üniversitelere yönelik ya bir çalıştay ya da kurultay düzenledik. Bu toplantılarda akademisyenlerin, üniversite çalışanlarının sorunlarını rapor haline getirerek, yetkililerle ve kamuoyuyla paylaştık. Ayrıca üniversite çalışanlarına yönelik yayınlarımız bulunmaktadır. Üniversite bülteni, Eğitimin Sesi dergisi, uluslararası ve hakemli 21. Yüzyılda Eğitim ve Toplum dergisi bulunmaktadır. Sizlerden bu dergilerimize yazılar göndererek desteklerinizi de bekliyoruz.

ODTÜ çalışanlarını da kutluyorum. Bu üniversitede iyi bir üye sayısına sahibiz. Çalışmalarından dolayı başta Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez olmak üzere şube yönetim kurulu üyelerini, şube kadın komisyonlarını ve üye olarak destek veren sizleri kutluyorum.”