TÜRKİYE KAMU-SEN`İN KKTC TEMASLARI SÜRÜYOR

Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulunun Konfederasyonumuza bağlı Kıbrıs Türk Memur-Sen'in daveti üzerine gerçekleştirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti devam ediyor.

Heyetimiz, ziyaretin ikinci gününde KKTC eski Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile bir araya geldi.  

 

KONCUK: YAVRU VATANIMIZIN 33. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUM

KKTC eski cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyarette konuşan Genel Başkan İsmail Koncuk, Kıbrıs davasına katkılarından dolayı Eroğlu’na teşekkür etti. Koncuk, “KKTC ziyaretimiz çerçevesinde bugün Kıbrıs davasında önemli bir yer tutan kıymetli devlet adamı sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz. Kendisi Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesinde uzun yıllar devletin farklı kademelerinde mücadele etmiş ve halen de bu mücadelesini sürdüren değerli bir devlet adamıdır.

Yavru vatanımızın 33. Kuruluş yıl dönümünü geçtiğimiz günlerde hep birlikte kutladık. Temennimiz ve dileğimiz KKTC’nin sonsuza dek ilelebet hür ve bağımsız yaşamasıdır. Geçmişte can güvenliği olmayan bir konumdan bugün bağımsız bir devlet haline gelmiş KKTC’de bağımsızlığın, namus ve şeref anlamına geldiği yeni nesile en iyi şekilde öğretilmesi gerekir. Öğretmenlerimizin öğrencilerimize şehitlikleri ziyaret ettirerek tarihimizi unutturmamaları son derece önemlidir. Bizler bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Kıbrıs Türkünün haklı davasına ömrünü veren tüm yetkililerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

EROĞLU: ARTIK RUMLARI MÜZAKERE MASASINDA BEKLEMENİN BİR ANLAMI YOK

KKTC eski Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ise, KKTC olarak çözüm konusunda kırmızı çizgilerinin gayet net ve açık olduğunun altını çizdi. Eroğlu, “Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu olarak adamıza gerçekleştirdiğiniz bu ziyaretten büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Kıbrıs meselesi noktasında görüşlerimizi bugün ve bundan önceki dönemlerde sıklıkla ifade ettik. Türkiye’nin garantörlüğünün olmadığı bir çözümü kabul etmemiz mümkün değildir. Topraklarımızdan taviz vermemiz mümkün değildir. Yaşadığımız acılar ortadadır. Türk milleti için Kıbrıs meselesi ve Kıbrıs Türkünün yeri son derece önemli ve anlamlıdır. Arkamızda böylesine duran Türk milleti bize güven vermektedir” dedi. 

Garantilerin önemine de değinen Eroğlu, garantilerin KKTC için olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti için de önemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin garantisinden vazgeçilemeyeceği yönünde Meclis’ten karar da geçirmiş olduklarını hatırlattı ve Rum ders kitaplarının halen Türk düşmanlığı içerdiğinden bahsetti. 

“Geçtiğimiz günlerde ülkemizin 33. Kuruluş yıl dönümünü coşku ve heyecanla kutladık. Nice 33 yıllara hep birlikte ulaşabilmek hepimizin tek arzusudur” diyen Eroğlu, “Ziyaretiniz bize mutluluk vermiştir, teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyarette KKTC çalışma hayatı ve sendikal yaşama ilişkin başlıklarda konuşuldu.

 

HEYETİMİZ BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI KEMAL DÜRÜST’Ü ZİYARET ETTİ

Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu heyeti, eski Cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu’nu ziyaretinin hemen ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile bir araya geldi. Bakan Dürüst’le Kıbrıs meselesi ve çalışma hayatı üzerine sohbet gerçekleştiren Yönetim Kurulumuz çalışmalarında başarılar diledi.

 

DÜRÜST: NE KADAR GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE, O KADAR HUZURLU BİR KKTC DEMEKTİR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ise, “Bizleri ziyaret eden Türkiye Kamu-Sen’e hoş geldiniz  diyorum. Anavatanımızın bizler için ne kadar önemli olduğunuzu sizlerin vasıtası ile bir kez daha tekrarlamak isterim. Bu noktada sendikalarımızın atacağı adımların ne kadar önemli arz ettiğini ifade etmek isterim. Biz KKTC’nin yaşatılması ve yüceltilmesi noktasında çaba sarf ederken bir taraftan da anavatanımızın bizlere verdiği desteğin artarak sürmesini temenni ediyoruz. Ne kadar güçlü bir Türkiye var ise o kadar huzur içinde yaşayan bir KKTC olacaktır. Biliyoruz ki, her zaman Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Türk halkının yanındadır. İyi ki anavatanımız var ve iyi ki bize bu kadar yakın. Sizleri bugün burada misafir etmekten büyük mutluluk duyduğumu bir kez ifade etmek isterim” dedi.