TÜRKİYE KAMU-SEN YÖNETİM KURULU “KKTC”DE

Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulunun Konfederasyonumuza bağlı Kıbrıs Türk Memur-Sen'in daveti üzerine gerçekleştirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti başladı.

KKTC ziyaretine başta Genel Başkanımız İsmail Koncuk olmak üzere Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu üyeleri Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri ve Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri ve Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Kamu-Sen Genel Sosyal İşler Sekreteri ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Şerafeddin Deniz, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz,  Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir ve Kıbrıs Türk Memur-Sen Genel Başkanı Kağan Mındıkoğlu’da katılıyor.

Türkiye Kamu-Sen heyetinin KKTC ziyaretinde konfederasyonumuza bağlı Kıbrıs Türk Memur-Sen’in KKTC’de sendikal alanda yürüttüğü çalışmalar ve faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulunulurken, ziyaretin ilk gününde Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz KKTC Başbakan’ı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı  Hamza Ersan Saner’i ziyaret etti.

 

KONCUK: KIBRIS DAVASI TÜRK MİLLETİNİN ÖZ DAVASIDIR

 

KKTC Başbakan’ı Hüseyin Özgürgün’ü ziyaretinde konuşan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “KKTC Türk milleti ve Türk dünyası için son derece önemlidir” dedi. Koncuk, “KKTC ve Türkiye aynı millete mensup iki ayrı devlettir. Yavru vatanımız KKTC’yi son derece önemsiyoruz. Kıbrıs müzakere süreci ve yapılan görüşmelerde, KKTC’de yaşayan Türklerin haklarının geriye götürülmemesi ve 1974’de elde edilen hakların devamının sağlanması noktasında kararlılıkla durulmalıdır.

KKTC bizler için Türk milleti için son derece önemlidir. KKTC’nin daha iyi noktalara gelmesi adına elimizden geleni yapmaya hazırız. Bilinmelidir ki, Kıbrıs davası, Türk milletinin öz davasıdır. Bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz.

Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak KKTC çalışma hayatında önemli bir yer tutan ve Genel Kurul sürecini tamamlayan konfederasyonumuza bağlı Kıbrıs Türk Memur-Sen’in çalışmaları ve bundan sonraki dönemde yapılacak faaliyetlerin değerlendirilmesi amacıyla bugün yavru vatanımıza geldik. Bu vesileyle KKTC’de ki çalışma hayatı ve sorunları da yerinde görmek ve sıkıntıları yetkililere iletmek maksadıyla çeşitli ziyaret ve görüşmelerde bulunuyoruz. Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak bu sorunların giderilmesinde vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.

 

ÖZGÜRGÜN: KIBRIS MESELESİNDE TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ OLMALI

KKTC Başbakan’ı Hüseyin Özgürgün ise konfederasyonumuzun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özgürgün, “Öncelikle Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi Türkiye Kamu-Sen’i KKTC’de ağırlamaktan şeref duyuyoruz.

Türkiye ile işbirliğine her alanda olduğu gibi sendikacılık alanında da önem vermekteyiz.  KKTC’nin bekası açısından Türkiye’nin gücü ve Anadolu halkının desteği son derece önemlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin getirdiği barış ve güven ortamı içerisinde Kıbrıs Türk halkının her alanda olduğu gibi sendikacılık konusunda da önemli gelişmeler sağladığı açıktır” dedi.

KKTC’nin olası bir çözüme tüm kurumlarıyla hazır olduğunu, anlaşmaya gidilmeyecekse KKTC’nin yoluna devam edeceğini ifade eden Özgürgün, henüz bir anlaşmaya varılamadıysa bunun Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlardan kaynaklandığını ifade etti.

Görüşmelerin devam ettiğine işaret eden Özgürgün, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi, iki kesimlilik ve Kıbrıs Türk halkının kurucu eşit ortaklığının vazgeçilemez kırmızı çizgiler olduğunu belirten Özgürgün, Kıbrıs meselesinin yıllarca Türkiye ile birlikte yürütüldüğünü dile getirdi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün konuşmasında, KKTC’de sendikal faaliyetlerin en güçlü şekilde serbestçe devam ettiğini de anlattı. Demokratik anlamda sendikaların KKTC’de önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Başbakan Özgürgün, “Hükümet olarak bu alanda sendikalara gerekli önemi veriyoruz” dedi.

 

KONCUK: KURUCU CUMHURBAŞKANIMIZ RAUF DENKTAŞ’IN EKSİKLİĞİ HİSSEDİLMEKTEDİR

Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü ziyaretinden sonra KKTC Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Genel Başkan İsmail Koncuk, “Kıbrıs davası konusunda önemli gelişmeler yaşanırken bu yol haritasının mimarı kurucu Cumhurbaşkanımız ve Türk dünyasının yetiştirdiği kıymetli lideri sayın Rauf Raif Denktaş’tır.

Elbette bu davada sayın Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eksikliği hissedilmektedir. Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesinde ömrünü bu davaya adayan sayın Rauf Denktaş’ı rahmet ve saygıyla anıyorum.

Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak bugün Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan merhum Cumhurbaşkanımızın oğlu sayın Serdar Denktaş’a da görevinde ve çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi.

 

SERDAR DENKTAŞ: KIBRIS DAVASI TÜM TÜRK DÜNYASININ DAVASIDIR

Serdar Denktaş ise, Türkiye Kamu-Sen heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Denktaş, “Sizlerin de ifade ettiği gibi, Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesinde ömrünü ortaya koyan merhum kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın eksikliği her geçen gün daha da hissedilmektedir. Kıbrıs davası sadece Kıbrıs Türkünün değil, tüm Türk dünyasının davasıdır. Kıbrıs Türkünün elde ettiği kazanımların geriye düşürülmemesi adına gayret göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak bu konuda gösterdiğiniz hassasiyet bizleri son derece mutlu etmiştir.

Çalışma hayatı ve sendikal alanda desteklerini esirgemeyeceklerini ifade eden Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Memur-Sen’in bu alanda son derece önemli bir misyon yüklendiğinin de altını çizdi.

 

ÇALIŞMA BAKANI SANER: TÜRKİYE KAMU-SEN’İN ZİYARETİ BİZLERİ MUTLU ETTİ

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’i de ziyaret eden Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu, Bakan Saner’le, KKTC çalışma hayatında  yaşanan problemler üzerine konuştu.

Türkiye Kamu-Sen’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Çalışma Bakanı Saner, konfederasyonumuza bağlı Kıbrıs Türk Memur-Sen’in çok önemli faaliyetler içinde olduğunu ve KKTC’deki çalışma hayatı ve sendikal yaşama katkılarının büyük olduğunu belirtti. Bakan Saner, Türkiye Kamu-Sen’in Türk Memur-Sen’i uluslar arası alana da taşıyarak Kuzey Kıbrıs’ın resmi olarak tanınması noktasında katkı sağlamasını istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ziyaretinin ardından  heyetimiz (TMT) anıtı ve  KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabrini ziyaret etti.

Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu bu akşam Genel Kurul sürecini geçtiğimiz günlerde tamamlayan Kıbrıs Türk Memur-Sen yönetim Kurulu ile ortak Başkanlar Kurulu toplantısında bir araya gelecek.

Heyetimiz yarında KKTC’de çeşitli görüşmeler ve temasların yanı sıra şehitlikleri de ziyaret edecek.