GENEL MERKEZİMİZDE AŞURE İKRAMI YAPILDI

Muharrem ayının en güzel geleneklerinden birisi olan Aşure günü Türkiye Kamu-Sen Kadın Komisyonlarımızın öncülüğünde Genel Merkezimizde yapılan etkinlikle kutlandı. 

Her yıl olduğu gibi bu yılda sendikamızda düzenlenen geleneksel aşure gününde kazanlarda yapılan  aşure üyelerimize ve davetlilerimize dağıtıldı.

Aşure dağıtımı öncesi Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi tarafından,  Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı ve tüm şehitlerimiz için dualar edildi.

KONCUK: KERBELA İSLAM DÜNYASI AÇISINDAN BÜYÜK BİR ACIDIR 

Aşure ikramından önce bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Tarihte yaşanan bu acıya baktığımızda, İslam dünyasının hala bu olaydan bir ders çıkarmadığını üzülerek görüyoruz” dedi. Koncuk, “Kerbela hadisesi İslam dünyası açısından büyük bir acıdır. Esasen bu olayın bütün İslam dünyası açısından bir ders niteliğinde görülmesi gerekir. Bütün İslam dünyasının birlik ve beraberliğini sağlaması gereken bir olaydır Kerbela. Şayet ders alınmış olsaydı bu olaydan, birlik ve beraberlik bugünlerde de sağlanabilmiş olması gerekliydi ama hala tarihte yaşanan bu acı olaylardan İslam dünyasının bir ders çıkarmadığını üzülerek görüyoruz. 

Bizim dinimiz, “Müslüman Müslümanın kardeşidir” diye emretmesine, çizgiyi net şekilde belirlemesine rağmen hala İslam dünyası birbiriyle savaşıyor. Bunlar bizim dinimizin emirlerine taban tabana zıttır. Müslüman olmanın  gereği birbirimizi sevmektir. Sevgi bu kadar önemli. “Sevmeyenin iman olmaz. imanı olmayan cennete gidemez” diyor yüce dinimiz. 

Aşurenin, bu acı olayların ne anlama geldiğini, İslam dünyasının ağız tadı içinde bir ve beraber olmasını işaret eden, anlatan bir gün olarak kutlanması son derece önemlidir. Bugünün tüm İslam dünyasının birlik ve beraberliğine, acılarının sona ermesini vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk konuşmasının ardından Aşure ikramını başlatırken, davetliler ise dağıtılan aşureyi afiyetle yedi. 

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezinde düzenlenen aşure dağıtımına sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticilerimiz, Şube Başkanlarımız, üyelerimiz ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.