CHP’DEN SENDİKAMIZA ZİYARET

CHP Eskişehir Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir ve CHP Grup Danışmanı Ali Taştan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada CHP Eskişehir Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer kamu çalışanlarının meslekten ihraç edilmelerine değinerek, “’Biz de kuluz tabi ki hatalarımız olacak’ diyorlar. Peki o hata neye mal oldu? 3 ayda intihar edenler var, yuvası dağılanlar var. Dün genel başkanımızı fetöcülükle suçladılar. Bir taraftan ‘Beni kandırlar’ diyeceksiniz ama öteki hapiste, işsiz kaldı, onlar da o zaman mahkemede özür dilesin. Bir de darbeyi kim yaptı, onu ayıklayacaksın. Darbe teşebbüsünde bulunanlar kimlerdi, bunun silahlı gücü kimdi, beyin gücü kimdi, bunları tespit edeceksin” dedi.

Bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da siyasi partilerin konuyla ilgili gündem yaratması, bu hususta masum insanların tespit edilmesi çok önemlidir” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın bylock sistemi, internet, bilgisayar konusunda savcıların nasıl davranması gerektiği konusunda talimat vermesi gerektiğine de dikkat çeken Koncuk, “Bazı savcıların bilgisayar, internet bilgisi yok. Mavi liste, turuncu liste ne anlama geliyor; savcıların nasıl hareket etmesi gerekiyor? Adalet Bakanlığı, bu konuda savcıları bilgilendirmelidir” dedi.

KPSS skandalına da değinen Koncuk, “Bilindiği gibi 2010 yılındaki KPSS skandalını biz ortaya çıkarmıştık. Ama verdiğimiz tüm belgeleri sümen altı etmişler. Ham soruların dağıtıldığını belgelemiştik. Isparta Yalvaç’ta Baki Saçı’ya soruların gönderildiğini söylemiştik, nitekim o da itiraf etti.

Öte yandan 2012 yılında da KPSS hırsızlığı olduğuna iddia etmiştim. Gerçekten sınav başlamış, başlar başlamaz sadece ÖSYM’nin elinde olan master kitapçıktaki konu dizini yayınlanmıştı. Bu kitapçık sadece ÖSYM’de var. Ben o dönemde televizyonlarda sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyledim. O dönemki ÖSYM Başkanına ‘Bu master kitapçığın piyasada nasıl gezebildiğini açıklayın’ dedim, açıklayamadılar” diye konuştu.

Proje okulları ile ilgili tartışmalara da değinen Genel Başkan İsmail Koncuk şunları kaydetti: “Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu döneminde alınan şura kararlarında ‘Kurum kültürü oluşması için idarecilerin ve öğretmenlerin o okulda daha fazla kalması temin edilmelidir’ diyor. 4 yıl kalacak öğretmen o okulu benimsemez. Bu bir şura kararıdır ve Nimet Çubukçu zamanında alınmıştır. Şimdi de proje okullarında 8 yılını dolduran öğretmenler başka okullara atanabiliyor, 4 yılını dolduran okul yöneticileri de görevden alınabiliyor. Ben 35 yıllık öğretmenim. Yıllarca endüstri meslek liselerinde çalıştım. O dikilen ağaçlarda benim ve diğer öğretmenlerimizin emeği var. Şimdi ben mi o okulu sahiplenirim, yoksa o ağacın nasıl dikildiğinden haberi olmayan öğretmen mi sahiplenir? Böyle bir anlayış nereden peydahlandı? Verimliliği azalmış öğretmeni A okulundan B okuluna aldığınızda verimliliğini artacağını ölçen bir bilimsel veri mi var?”