GENEL BAŞKAN: KPSS’Yİ BY-PASS EDEREK ATAMA KABUL EDİLEMEZ.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, memur alımlarında KPSS dışında uygulanacak mülakat v.b. yöntemlerin haksızlık olduğunu ifade ederek “Türk Eğitim Sen'in mülakatın iptali için açtığı dava devam etmektedir. KPSS'yi by-pass ederek atama kabul edilemez, vicdana da hukuka da uymaz” dedi.

Genel Başkan Koncuk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Memur alımında KPSS dışında uygulanacak mülakat v.b. her yöntem ancak haksızlık ve hak yemektir. Buna vesile olanları Allah affeder mi bilmem. Mülakat asla iyi memur ya da iyi öğretmeni bulma sonucunu doğurmaz, bilhassa komisyon sayısı arttıkça kriterler değişir ve birlik sağlanamaz. Türk Eğitim Sen'in mülakatın iptali için açtığı dava devam etmektedir. KPSS'yi by-pass ederek atama kabul edilemez, vicdana da hukuka da uymaz.”

Genel Başkan Koncuk değerlendirmesinde, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Mülakatı, liyakati sağlamak için yapıyoruz” şeklindeki sözlerini de eleştirdi. Genel Başkan Koncuk şunları kaydetti: “Gerek öğretmen atamalarında gerekse memur atamalarında mülakatı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Mülakat komisyonlarında farklı farklı değerlendirmeler yapılmakta, bu da asla doğru sonuçlar vermemektir.

Bilindiği gibi son olarak öğretmen atamalarında yapılan mülakatlarda haksızlığa uğradığını söyleyen atama bekleyen yüzlerce öğretmen sendikamızı da arayarak yaşadıkları mağduriyeti anlatmıştı. Dolayısıyla KPSS puanının mülakattan sonra tamamen devre dışı bırakılması nedeniyle MEB'in, öğretmen adayları tarafından açılacak yeni davalarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da mülakatı liyakati sağlamak için yaptıklarını söylemesi ve ısrarla mülakatı savunması inanılır gibi değildir.  Mülakat liyakati sağlamaz, aksine liyakatsizliğe zemin hazırlar, ehil kişilerin iş başına gelmesini engeller, bilgiyi, birikimi göz ardı eder. Dolayısıyla Sayın Bakan’ın bu sözlerini tekrar gözden geçirmesi ve bu açıklamasını düzeltmesi gerekmektedir.”