KONCUK: ORTAK VİCDAN VE AKILLA, İNŞALLAH, BU SÜREÇ EN AZ ZARARLA ATLATILIR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamuda yaşanan ihraçlar ve gelinen son noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Görünen o ki, ilk günlerdeki sert yaklaşım yerini daha olumlu bir yaklaşıma bırakıyor" diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, "Türkiye Kamu-Sen olarak tek talebiniz masum insanların yargısız infaza tabi tutulmamasıdır" dedi.

Genel Başkan Koncuk değerlendirmesinde şu satırlara yer verdi;

"Yetkililerle yaptığım görüşmede ihraç ve açığa almalarla ilgili her valiliğin farklı davrandığı, kimisinin çok yavaş kaldığını ifade ederek, bu konuda valiliklere bir talimat gönderilmesinde yarar olacağını, üniversitelerin daha sıkıntılı olduğunu söyledim.

Yetkililer ise bu konuda bir tarih sınırlaması yapmadıklarını, bunu belli bir tarih aralığına sıkıştırmanın çalışmaların alel acele yapılması sonucunu doğuracağından endişe ettiklerini ifade ederek, valilikler tarafından ihraçlarla ilgili dilekçelerin değerlendirildikten sonra silsile yoluyla Başbakanlığa gönderileceğini, kararın burada verileceğini, bir düzenleme yaparak 1 yıl sonra dahi masumiyeti ortaya çıkanların göreve dönmesini mümkün hale getireceklerini açıkladılar.

Gördüğüm kadarıyla, ilk günlerde yaşanan sert yaklaşım, yerini daha olumlu bir yaklaşıma bırakmış.En azından, şuanda fetö terör örgütü ile doğrudan teması olmayan insanların tespit edilmesi konusunda, yavaş yavaş daha aklı selim bir yaklaşım oluşmaktadır.

Bu konuda gerek MHP gerek CHP'nin ikili görüşmelerdeki uyarıcı açıklamaları da son derece önemli rol oynamaktadır.Sayın Cumhurbaşkanının "At izi it izine karışmasın." şeklindeki açıklamaları da olaya başka bir boyuttan bakılması sürecini başlatmıştır, tabiki.

Türkiye Kamu-Sen olarak ilk günlerden bu yana ortaya koyduğumuz aklı selim açıklamaları da bu aşamada önemli görmek gerekir.Bazı haber siteleri dahi bu konudaki haberleri verirken, ilk günlerdeki "vurun, kırın" anlamındaki tavırlarından çark etmiş görünmektedir.

Bu açıklamalarından kamuda yaşanan problemlerin kökten sona ereceği, açığa alınanların, ihraç edilenlerin tamamının göreve iade edileceği sonucu çıkarılmamalıdır.Bizim Türkiye Kamu-Sen olarak ilk günden bu yana "soruşturma yapılsın, savunma hakkı verilsin" talebimiz hala tam anlamıyla yerine gelmemiştir.

Bizim, Türkiye Kamu-Sen olarak, tek ve en önemli talebimiz, söz konusu fetö terör örgütünün organize ettiği alçak darbe girişimine bir şekilde destek sağlayanların tespit edilerek masum insanların yargısız infaza tabi tutulmamasıdır.Bu tespiti ise sadece evrak üzerinden yapmak, peşin hükümle yaklaşmak bizi doğruya götürmeyecektir.

İşte, bugün, geldiğimiz noktada bunları yapabilmek için, mevcut tüm kriterlerin yeniden değerlendirilmesi şarttır.Aksi takdirde bir arpa boyu yol gidilemeyecek, fetö terör örgütünün beyin takımı yerine, bir çok masum insanın mağdur olması süreci devam edebilecektir.

Ben, bu konuda, daha olumlu bir süreç yaşayacağımıza olan inancımı muhafaza ediyorum.Ülkemiz, gerek iktidar ve muhalefet gerekse sivil toplum örgütlerinin yakalayacağı ortak vicdan ve akıl ile bu zor süreci de en az zararla atlatacaktır" dedi.