FRANSA’DA YAŞANAN TERÖR SALDIRISINI KINIYORUZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Fransa’nın Nice Kentinde yaşanan terör saldırısına ilişkin bir kınama mesajı yayınladı.

Koncuk mesajında; 

Fransa’nın Nice kentinde Ulusal Gün kutlaması sırasında yaşanan terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Ülkemizin metropol illerinde düzenledikleri saldırılarda yüzlerce vatandaşımızı katleden terör örgütü, şimdi de Paris’te farklı inançlardaki yüzlerce masum insanı katletmiştir.

Terörü inanç bağlamına indirgeyerek yüce dinimizi karalamaya çalışanlar hem bu dünya da hem de öteki dünyada kahrolacaklardır. Sevgi ve hoşgörü dini olan İslam’ın adını bu yaptıkları kabul edilemez eylemlere referans gösterenler İslam’a en büyük darbeyi vurmakta, en büyük zararı vermektedirler. 

Bununla birlikte, bir kere daha görülmüştür ki, terörün ideolojisi, dini, bölgesi, ahlakı ve ırkı yoktur. Bir bölgedeki terör olaylarına müsamaha gösterip, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışına sessiz kalanlar bir süre sonra salgın bir hastalık gibi yayılan terörizmin kurbanı olabilmektedirler. 

Yıllardır ülkemizin ve coğrafyamızın en büyük belası olan terör sorununa kör bakanlar, bugün terörün çirkin yüzü ile muhatap olmuşlardır. Terörün çirkin yüzünü nerede göstereceğinin belli olmadığı son zamanlarda ard arda yaşanan saldırılarla da belli olmuştur. 

Bu bakımdan bütün devletlerin ayrım yapmaksızın dünyanın neresinde olursa olsun, terörün her türlüsüne karşı bir araya gelerek en etkin mücadele yöntemlerini ortaya koymaları bir zorunluluktur. Aksi takdirde bu terör ateşi bütün dünyayı yavaş yavaş saracaktır.

Terör artık, bölgesel olmaktan çıkmış, küresel hale gelmiştir. Bugüne kadar belli bölgelerde yaşanan terör olaylarına gözlerini kapatıp, hatta bir anlamda destekleyen ülkelerin artık şapkayı önlerine koyup düşünme zamanları gelmiştir. Yıllardan beri ifade ettiğimiz gibi terörün maddi kaynaklarının ve silah ve mühimmat kaynaklarının bütün dünya devletlerinin bir araya gelerek kurutulması ve terör belasının bölge ayrımı yapılmaksızın dünya üzerinden sökülüp atılması bütün insanlığın geleceği açısından hayati bir zorunluluk haline gelmiştir.

Daha fazla masumun canı yanmadan, ülkelerin işbirliği içerisinde hareket ederek teröre yardım ve yataklık eden, maddi imkân sağlayan kaynakların kesilmesi konusunda harekete geçilmelidir.  

Bir kez daha Fransa’da yaşanan bu terör saldırısını insanlık adına lanetliyor, Fransız halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.