GENEL BAŞKAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NI ZİYARET ETTİ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yöneticileri   Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Genel Başkan ziyarette eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek, yaşanan sıkıntılara  çözüm yolunun bulunmasını istedi. Ayrıca son günlerde gündemde olan konulara da değinen Koncuk,  Ağustos ayında mutlaka öğretmen  ataması yapılması gerektiğini,  sözleşmeli öğretmenliğin tekrar gündeme getirilmesine kesinlikle karşı olduğumuzu, aynı zamanda öğretmenlere uygulanmaya çalışılan zorunlu yer değişikliği (rotasyon) uygulamasının da yanlış olduğunu ve kesinlikle karşı olduğumuzu ifade etti.

Genel Başkan Sayın Bakan Yılmaz’a MEB’e hakim olması dileğinde bulunarak, kurumlardaki, sendika görünümlü paralel yapılanmasının çetevari  tutumlarına  da müsaade edilmemesini istedi. İsmet Yılmaz’a daha önceki dönemler de olduğu gibi koskoca Milli Eğitim teşkilatının paralel bir çetenin insafına bırakılması durumunda hiçbir projenin başarıyla sonuçlanmayacağını ikazında bulundu.

Eğitim çalışanlarının taleplerini  ve yaşadığı problemleri içeren bir raporu da Bakan Yılmaz’a sunan Genel Başkan İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen  olarak dün olduğu gibi bundan sonra da yapılan her iyi ve faydalı icraatın sonuna kadar destekçisi olacaklarını, eğitim çalışanlarının ve eğitimin yararına göremedikleri durumlarda da karşı duruş sergileyeceklerini özellikle belirtti.

Genel Başkan  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmesinin ardından kişisel Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı.

“Türk Eğitim Sen olarak, Sayın İsmet Yılmaz'la görüşme yaptık. Görüşmede eğitim çalışanlarının tüm problemlerini konuştuk, raporumuzu sunduk.

Sayın  Yılmaz'dan ısrarla Ağustos ataması yapmasını, sözleşmeli öğretmenlikten vazgeçmesini istedik. Ağustos atamasına karşı olmadığını söyledi.

Ağustos atamasının sadece kendisinin isteği ile olmayacağını, böyle bir atamadan kendisinin de memnun olacağını açıkladı.

Şubat atamasının kendinden önce, Sayın Nabi Avcı döneminde,6 aylık alıştırma dönemi sebebiyle, yapılmış  bir açıklama olduğunu söyledi.

Biz,6 aylık alıştırma döneminin ülkemiz için gereksiz bir uygulama olduğunu, Ağustos atamasının mutlaka yapılması gerektiği ısrarla söyledik.

Mahrumiyet bölgelerinde bunca öğretmen ihtiyacı varken, 6 aylık alıştırma döneminin anlamsız ve gereksiz bir dönem olduğunu söyledik.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının bu ülkede denendiğini ve fayda sağlamadığının görüldüğünü, vazgeçilmesi gerektiğini izah etmeye çalıştık.

Rotasyona karşı olduğumuzu da ifade ettik, Sayın  Bakan Rotasyon konusunun incelettiğini söyledi. Bakalım sonuç ne çıkacak? Takip edeceğiz.

Alan değişikliğinin yönetmelikte olduğunu, bunun her yıl belli sayıda yapılarak zaman içinde bu talebin en aza inebileceğini de açıkladık.

Sayın Bakan uygulanmayan yargı kararlarının uygulanacağını, aksinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bu konuda talimat göndermesini istedik.

Kariyer basamakları konusunda düzenleme yapılmamasının eksiklik olduğunu, kıdem esaslı bir düzenleme yapılmasını istedik. Çalışma yapılacak.

Sayın  Bakana müdürlük mülakatlarında yaşanan rezaleti, İstanbul mülakatını örnek göstererek açıkladık. Konudan haberdar olduğunu ifade etti.

Maarif müfettişleri ile ilgili düzenlemenin büyük sıkıntılar yaratabileceğini, yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağını açıkladık.

Bakanlığın taşraya hakim olmasının önemini de sayın bakana anlattık, biz MEB'de adaletin hakim olmasını istiyoruz, başka bir şey değil dedik.

Raporumuzda yazılı tüm problemleri tek tek Sayın Bakana izah ettik. Umarım bu taleplerimiz cevap bulur. Biz kavga değil, çözüm istiyoruz.

Bizim bakanlığa bakış açımız, bakanlığın eğitim çalışanlarının problemlerine bakış açısı ile doğru orantılıdır. İnşallah hayırlısı olur.

Şunu da eklemek lazım, anlaşılan öğretmen ataması konusunda MEB ile birlikte Maliye Bakanlığını da dile getirmek lazım. Maliye her şeye karşı.

Ağustosta probleminde Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal'ın ketum tutumu da engel gibi görünmektedir. Açıklamalarımızda Naci Ağbal'ı da unutmayacağız.

Şunu da unutmamak lazım, Ağustosta atama yapmamak için, uydurma 6 aylık alıştırma süreci kimin icadıdır? Maliyenin mi, MEB'in mi? Yazıktır!

6 aylık alıştırma süreci saçmalıktır. Hakkari'de görev yapacak öğretmeni, İzmir'de, Muğla'da neye alıştıracaksınız? Kabul edilemez.

Bu 6 aylık alıştırma sürecinin Sn İsmet Yılmaz'ın icadı olmadığını biliyoruz, inşallah derhal kaldırılır ve atamamanın bir gerekçesi olmaz.”

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a Sunulan Rapor İçin Tıklayınız.