İSTİSNASIZ BÜTÜN MEMURLARA 30 YILDAN FAZLA OLAN HİZMETLERİ İÇİN İKRAMİYE ÖDENECEK


Bakanlar Kurulu’nun TBMM’ye sevk ettiği ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununda değişiklik içeren kanun tasarısı uyarınca, 30 yıldan fazla hizmet süresi olan tüm kamu personelinin emekli ikramiyeleri 1 yıl içinde ödenecek. 
Bakanlar Kurulu tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısına göre, 30 yıldan fazla hizmeti olduğu halde Anayasa Mahkemesi’nin kararı öncesinde emekli olduğu için fazla sürelere ilişkin emekli ikramiyesi almayanlara, alamadıkları ikramiyeler verilecek. 
Bunun için emekli kamu görevlilerinin tasarının yasalaşması sonrasında 1 yıl içinde başvuruda bulunması gerekecek. 
Tasarıya göre, 30 yılı aşan sürelere ilişkin emekli ikramiyesi tutarı 7500 liraya kadar olan kısım başvurudan itibaren ilk 3 ay içinde, kalan kısım ise faiziyle birlikte 2017 yılının aynı ayı içinde ödenecek.
 
KONCUK: HÜKÜMETİN BAŞLATTIĞI BU OLUMLU GİRİŞİMİN BİR AN ÖNCE TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ
 
Tasarı ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Kamuoyu gündemine taşıyarak çözümü için büyük bir mücadele verdiğimiz bir sorunun daha kamu görevlilerinin kazanç hanesine yazılacak olmasından mutluluk duyuyor, bu tasarıyı destekliyoruz. Esasında Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz yılbaşında verdiği kararın ardından böyle bir kanun çıkarılmalı, emeklilerimiz mahkeme kapılarında bekletilmemeliydi. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak konuyu hem toplu görüşme hem de toplu sözleşme süreçlerinde defaten gündeme getirdik ve işçi ve memur emeklileri arasındaki bu adaletsizliğin çözülmesini talep ettik. Bugün gelinen noktada talebimizin hem yargı mercileri hem de yasama ve yürütme mercileri tarafında karşılık bulmuş olması bizler için memnuniyet vericidir. 
Dileriz bu tasarı, bir an önce TBMM Genel Kurulu’nda görüşülür ve yasalaşır. Emeklilerimizin daha fazla mağdur edilmemesi adına Hükümetin başlattığı bu olumlu girişimi bir an önce tamamlamasını bekliyoruz. 
İnşallah, memur emeklilerinin ikramiye yönünden yaşadığı çifte standardı kabul eden iktidar, kamu görevlilerine verilen tüm ek ödeme, ek ders, fazla mesai, ikramiye, döner sermaye gibi sair ödemelerin de emekli maaşı hesabına dâhil edilmemesinin yarattığı mağduriyeti ve çifte standardı da görür ve bu soruna da en kısa zamanda önerimiz doğrultusunda cevap vererek emeklilerimizin en büyük sorununu çözüme kavuşturur.” dedi.