MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU`NUN CHP`Lİ ÜYELERİ GENEL BAŞKANIMIZI ZİYARET ETTİ.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u ziyaret etti. CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil ve CHP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın gerçekleştirdiği ziyarette, Genel Başkanımız İsmail Koncuk’un yanı sıra, Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir de hazır bulundu.

Komisyon üyeleri adına bir konuşma yapan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, eğitim alanında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmanın önemine dikkat çekerek, TBMM’de yaptıkları çalışmalara Türk Eğitim-Sen’in de katkılarını beklediklerini söyledi. Usluer, eğitimin sorunları ile ilgili her türlü bilgiye, çalışmaya, katkıya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Eğitimin sorunlarını bizlerle paylaşırsanız, bunları TBMM çatısı altında gerek soru önergeleri, gerekse başka çalışmalarla dile getiririz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Başkan İsmail Koncuk da, CHP’li komisyon üyelerine teşekkür etti. Koncuk yaptığı konuşmada müdür yardımcılığı sınavı öncesinde yönetmelikte yapılan değişikliğe dikkat çekti, bunun ahlaki olmadığını söyledi. Koncuk şunları kaydetti: “20 Mart 2016 tarihinde müdür yardımcılığı için yazılı sınav yapılacak. Ancak MEB dün yönetmelikte değişiklik yaptı. Buna göre, okullarda 4 yılını dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri, eğitim kurumu müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile 4 yıl uzatılabilecek. 4 yılını dolduran tüm müdür yardımcılarının görev süreleri uzatılsa idi, itirazımız olmazdı. Ancak bu değişiklik tüm müdür yardımcılarını kapsamıyor. Müdür yardımcılarının görev süresinin uzatılıp, uzatılmaması tamamen okul müdürünün inisiyatifine bırakılıyor. Kimi müdür yardımcısının görev süresi okul müdürünün inisiyatifiyle 4 yıl daha uzatılacak, diğerleri ise yazılı sınava girecek. Bu durum hiç ahlaki değildir. Konuyla ilgili dün Bakanlığı da aradım. ‘Müdür yardımcılığı sınavı öncesinde böyle bir düzenleme olur mu?’ diye sordum. Şunu da belirteyim; bu yönetmelikte yapılan değişikliklerden diğeri, hem kurucu müdürlere hem de müdürlere 4 yıllık görev süresini tamamlayanlardan kendi okullarında görevlendirme isteğinde bulunmaları durumunda ek 8 puan verilmesidir. Sendika olarak buna da karşı çıkıyoruz.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler tamamen kendi yandaşlarını korumaya yöneliktir. Bu değişikliklere dava açıp, açmayacağımızı teşkilatımıza sorduk. Teşkilatımızdan gelen görüşler doğrultusunda yol haritamızı belirleyeceğiz. Ne yazık ki okullar torpilli yapılan yönetici atamaları neticesinde yönetilemeyecek hale gelmiştir.”

MEB’de yargı kararlarının uygulanmadığına da dikkat çeken Koncuk, şunları kaydetti: “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı Milli Eğitim Bakanlığı 1. Hukuk Müşaviri Hayati Cankaloğlu tarafından hazırlanan görüş yazılarından dolayı uygulanmadı. Daha sonra Cankaloğlu konuyla ilgili son görüş yazısında bizim de dile getirdiğimiz hususlara dikkat çekti. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü diğer görüş yazısını Valiliklere göndermesine rağmen, son görüş yazısını henüz Valiliklere göndermedi. Bu konunun da dikkate alınmasında fayda görüyoruz.”

Genel Başkan İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2016 Ocak ayında yapılan özür grubu tayinlerinde il dışı ve il içinde ilçe emrine yer vermediği için sağlık, can güvenliği ve eş durumu özrü bulunan öğretmenlerin tayin taleplerinin karşılanmadığına, ailelerin parçalandığına dikkat çekti. Koncuk “Milli Eğitim Bakanlığı 1 Kasım seçimlerinden önce Ağustos ayında yapılan özür grubu tayinlerinde tayin isteyen öğretmenlerin büyük kısmının tayin talebini yerine getirmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan özür grubu tayinlerinde öğretmenlerimizin tayin talepleri karşılanmadı, ailenin kutsallığı zedelendi, eşler, çocuklar gözü yaşlı kaldı. Bakanlığın seçimler öncesinde farklı, seçimlerden sonra farklı bir davranış içinde olması doğru değildir” diye konuştu.