KONCUK: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA YAPILAN HAKSIZLIK GİDERİLMELİDİR

Emeklilik şartlarını tamamladığı halde yaş sınırına takılanların sıkıntılarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, emeklilikte yaş haddine takılanların beklentilerine ilişkin, "Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız" dedi.

Erken emeklilik için yapılabilecek bir düzenleme imkanının olmadığını belirten Bakan Soylu, emeklilikte yaşa takılmanın, prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği, o limiti dolduramadığı için emekli olma fırsatına henüz sahip olunamadığını vurguladı. "Emeklilikte yaşla ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, formlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır" açıklamasında bulunan Soylu, erken emekliliğin ve uzun yıllar çalışmamanın bedelini ödediklerini ifade etti etti.

KONCUK: TÜRKİYE KAMU-SEN HER ZAMAN EYT’LİLERİN YANINDA OLACAK

Bakan Süleyman Soylu’nun konuya ilişkin açıklamalarının ardından yıllardır gayret sarf eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri hüsrana uğrarken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Bakan Soylu’nun konuya ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. 

1999 yılında emeklilikle ilgili bir yasanın çıkarıldığını vurgulayan Genel Başkan İsmail Koncuk, "Bu yasada özellikle yaş sınırı getirildi. Erkeklerde yaş 60’tan 65’e, bayanlarda da 55’ten 60’a çıkarıldı.

Bu yaşa gelinceye kadar kimse emekli olamıyor. Olmak istese bile maaş almadan emekli olmak zorunda. İnsanlar aç, sefil hayatını sürdürmekle yükümlü hale getirildiler. Bu kanun çıktığında 5 milyona yakın çalışan, işçi, memur çalışmaktaydı. Bunlar geriye dönük olarak kanuna dahil edildi ve bir haksızlık yapıldı.

Bu haksızlığın önlenmesi gerektiğini ve yeniden düzenlenerek mağdur edilen insanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Türkiye Kamu-Sen her zaman bu durumda olan arkadaşlarımızın yardımcısı olmuştur. Bu arkadaşlarımızın her türlü eylem ve etkinliklerinde yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.  Ortada bir zulüm var. Bu zulmün ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.