SAĞLIK, AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONUNDAN KONFEDERASYONUMUZA ZİYARET

TBMM, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunun CHP’li üyeleri Genel başkanımız İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulumuza nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

YAKUP AKKAYA: TBMM’DE SESİNİZ, GÖZÜNÜZ, KULAĞINIZ OLMAK İSTİYORUZ

Komisyon üyeleri adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Türkiye Kamu-Sen’in çalışma hayatına yaptığı katkılardan övgüyle bahsetti. Akkaya, “Türkiye Kamu-Sen’i ziyaret nedenlerimizden birisi yeni binanızın hayırlı olmasıdır ayrıca 1 Kasım seçimlerinden sonra oluşan komisyonlarından birisi de Türkiye Kamu-Sen’i yakından ilgilendiren bizimde mensubu olduğumuz Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunun çalışmaları ve ortak hareket noktasında neler yapabileceğimiz üzerinedir.  Çalışma hayatının ciddi sorunları var bunları biliyor ve TBMM’de sizlerin sesi, gözü, kulağı arzusu olma niyetindeyiz.

657’de yapılmak istenen güvencesiz çalışmanın TBMM’ye geleceğini biliyoruz. Bu konuda sizlerle işbirliği yaparak hareket etme arzusundayız. Performans dayatması adı altında insanları bir birine düşüren uygulamalara karşıyız. Türkiye Kamu-Sen’in 4688 sayılı yasanın çıktığı dönemlerde de ciddi katkıları olmuş ve o gün itiraz ettiği şeylerde bugün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görüyoruz” dedi.

KONCUK: 657’Yİ BİLMEYENLER DAHİ AHKAM KESİYOR

TBMM, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görev yapan CHP’li üyelerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Genel Başkanımız İsmail Koncuk, “Ülke gündeminde bu kadar sorun varken, bir de memuru kimse sokağa dökmesin” dedi. Koncuk, TBMM çatısı altında, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu gibi önemli bir komisyonun üyelerisiniz. Bu ziyaretiniz son derece önemlidir ve bizleri memnun etmiştir. Ayrıca sayın Yakup Akkaya, sendikacı kimliği, duruşu ve ahlakı ile bizler içinde değerli bir şahsiyettir. Kendisine her zaman her yerde teşekkür ederim.

Çalışma hayatı problemleri gündemde sıkça yer buluyor. 657’nin değişmesi durumuna ilişkin haberler var. Cumhurbaşkanı ve Başbakan zaman zaman bu konuda açıklamalar yapıyorlar. Ancak ne acıdır ki, üzerine vazife olmayan iş adamları da açıklamalarda bulunuyorlar. 657’nin kapağını kaldırmayanlar değişsin diyor, geçtiğimiz günlerde Başbakan’ın huzurunda  bir iş adamına “657’yi hiç okudunuz mu?” diye sordum. “Yok okumadım” diyor. Köşe yazarlar vs. herkes bu konuda yazıyor, çiziyor. “Neresi değişmeli?” deseniz şurası diyecek bilgi birikimi yok. Bunu yapmak kolay değil. Geçmişte de torba yasa ile denendi. Yargı hakkımız elimizden alınmak istendi. Anayasanın 128. maddesi değişmedikçe kolay kolay iş güvencemiz kaldırılamaz. Ben siyasi partilerinde buna destek vereceğini düşünmüyorum. Elbette anayasaya aykırı şeyler zorlanabilir, zaman zaman bunlara şahit oluyoruz.

Türkiye Kamu-Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler ülkede, yeteri kadar karışık bir gündem var, bir de memurlarla uğraşmayın işinize bakın diyoruz. Hükümet sorumlu davranışlar sergilemeli. Başbakan, hukukun üstünlüğünden bahsediyor ama Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere yargı kararları uygulanmıyor. Böyle bir ülkede hukukun üstünlüğünü sağlayacağız ifadesi boştur. Sayın Başbakan, “Buyurgan devlet değil, millet buyursun” diyor, güzel ama devlet yargı kararlarının uygulanmasını sağlayamıyorsa nasıl olacak bu? Bizler sorumlu sendikacılık yapma peşindeyiz. Alanlara inmeme noktasında dikkatle davranıyoruz, yapacaklarını görmek istiyoruz ama aynı sorumluluğu hükümet cephesinden göremedik. Türkiye adaletin hüküm sürdüğü bir ülke olsun. “Biz adalet istiyoruz” sözü abesle iştigaldir ama artık herkes adalet istiyoruz deme noktasına geldiyse durum ortadadır. Türkiye Kamu-Sen olarak çalışma hayatına ilişkin sorunların takipçisiyiz. CHP heyetini de bu konulardaki gayret ve hassasiyetlerini yakından takip ediyor, bir kez daha ziyaretinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ziyarete, TBMM, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi CHP Milletvekilleri Çetin Arık, Tur Yıldız Biçer, Aytuğ Atıcı, Ünal Demirtaş da katılırken, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri ve Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri ve Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Kamu-Sen Genel Sosyal İşler Sekreteri ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Şerafeddin Deniz, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz’da hazır bulundu.