TÜRKMENLERDEN GENEL BAŞKANA ÖDÜL

Türkmeneli Kültür Merkezince düzenlenen, “TÜRKMENELİ KÜLTÜR GÜNLERİ” başkent Ankara’da başladı.

6-8 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinlik ve seminerlerin düzenleneceği “TÜRKMENELİ KÜLTÜR GÜNLERİ”nin açılışına Genel Başkanımız İsmail Koncuk, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ve Genel Merkez Yöneticilerimiz de katıldı.

 

KONCUK: TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜ ANLATMAK TANITMAK GEREKLİ

Açılışta bir konuşma yapan Genel Başkanımız İsmail Koncuk, tüm katılımcıları selamlarken, Türkmeneli’nin Türkiye açısından son derece önemli bir coğrafya olduğunu belirtti. Türkiye’nin son yıllarda Türkmenlini ve Türkmen soydaşlarını yetim bıraktığının altını çizen Genel Başkan İsmail Koncuk, “Yönümüzü Türkmen kardeşlerimize ve o coğrafyaya  dönmeliyiz” dedi. Koncuk, “Türkmenler gururlu insanlar bütün Türkler de olduğu gibi. Burada bir kültür faaliyeti düzenliyorlar, Türkmen kültürünü esasen Türk kültüründen hiçbir farkı olmayan bu kültürü tanıtma gereği duyuyorlar ülkemizde.

Burada başka şeylerde istemek gerek kanaatimce, geçtiğimiz aylarda bir Türkmen ailesini ziyarete gittik, bir evin bodrum katında perişan bir haldelerdi. 15-20 kişi kalıyorlar o bodrum katında küçük çocukları ile birlikte. Orada bir şey söyledim aile reisine, Bir ihtiyacınız var mı?” diye. Bu kadar  fakru zaruret içerisinde olan  Türkmen ailenin reisi bana teşekkür etti ve “Allah razı olsun” dedi. Türkmenler gerçekten gururlu insanlar.  En zor zamanlarında bile bir şey istemekten imtina eden, utanan, sıkılan insanlar.

Türkmen kültürünü burada anlatmak elbette önemli ama Kerkük’te yaşananları dile getirmekte önemli, Tuzhurmatu’da, Telafer’de yaşananları hatta Suriye Türkmenlerinin yaşadıklarını  da anlatmak önemli. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak elimiz ve gücümüz neye yetiyorsa Türkmen kardeşlerimiz için bir şeyler yapma gayretindeyiz. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz.” dedi. 

 

KONCUK: TÜRKİYE İHMAL ETTİĞİ TÜRKMEN KARDEŞLERİNE YÖNÜNÜ DÖNMELİDİR

“Türkmeneli’nde Türkmen varlığı Osmanlıyla başlamıyor, daha öncesi var” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığını Türkmen öğretmenlere sahip çıkarak eğitim programları düzenlemeye davet etti. Koncuk, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Türkmenlerin yaşadığı problemler konusunda çok daha şuurlu olması gerekir, çok daha milli düşünmesi gerekir. 13 yılda Türkiye’nin Türkmeneli’ne yönünü ne kadar döndüğünü buradan söyleyebilmeliyiz. Bunu konuşmamız, anlatmamız lazım. Türkmenleri orada yetim ve öksüz bıraktığımızı da burada ifade etmemiz lazım.

Ben de çocuk yaşlardan beri Türk dünyasına Türklük davasına ömrünü, gönlünü veren bir insan olarak bunları bir Türk olarak söyleme gereği duyuyorum.

Türkiye Kamu-Sen olarak Kerkük’teki öğretmenlere yönelik iki kere Türkiye Türkçesi kursu yaptık, bu eğitimlere Kerkük’ten 50 öğretmenimiz katıldı. Bu programları acaba bizim mi yapmamız gerekirdi

Bu ülkenin bir Milli Eğitim Bakanlığı var, Bakanlığın zaman zaman Kerkük’teki Türkmen öğretmenlere her alanda onların yetişmelerine sağlamak amacıyla çeşitli kurslar vermesi gerekir. Bu öğretmenlerimize Türkiye Türkçesi kursu vererek mutlaka desteklenmesi lazım ama ben ne yazık ki desteklendiklerini görmüyorum. TİKA’mız var ama TİKA’nın yönünün Türklere dönmesi lazımdır artık.

Ben gerçekleri söylemeyi seven bir insanım, cesaretle gerçekleri söylemediğimiz zaman al tekke ver külah bu işler çözülmüyor. Elbette Kerkük Türklerin vatanıdır. Türkmenlerin varlığı Kerkük’te sadece Osmanlı ile başlamıyor. Çok daha öncelere dayanmaktadır. Bugün ne yazık ki orada Türkmenleri yok etme planları yapılıyor. Hatta yıllardan beridir bu planlar yapılmaktadır ama milli kültürü canlı tutarak biz orada varlığımızı bugüne dek sürdürdük. Türkmen şiirleri, türküleri ile varlığımızı sahipsiz olmamıza rağmen sürdürdük. Bu sebeple hem Türkmen Kültür Merkezine, hem de Vakıf Başkan ve Yöneticilerine, Türkmen kültürünü bir kez daha ifade etme çalışmalarından dolayı kutluyorum.

Milli varlığımız, milli düşüncelerimiz sürdükçe, Türkmeneli’de devam edecektir, Türkmenin sahibi de Türkmen olacaktır ama herkes şunu bilmeli, orada Türkmenlerin tırnağına taş değse burada yüreği yanan milyonlarca insan vardır, bunu da herkes bilmelidir. Bu faaliyete destek veren herkesi kutluyorum, teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

TÜRKMENELİ KÜLTÜR GÜNLERİ’nin açılış konuşmalarının ardından Genel Başkanımız İsmail Koncuk’a Türkmenli coğrafyası ve Türkmen soydaşlarımıza yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

Türkmenli Kültür Günleri, Ankara Milli Kütüphane’de 8 Ekim’e kadar düzenlenecek sergi, çalıştay ve konferanslarla devam edecek.