TERÖRLE MÜCADELE MASAYA YATIRILDI

Aralarında Türkiye Kamu-Sen’in de bulunduğu Türkiye AB karma İstişare Komitesi, Başbakan ile görüşerek terörle mücadele konusunda görüşlerini bildirdi.
Türkiye Kamu-Sen adına görüşmeye katılan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Önder Kahveci, sonrasında yaptığı açıklamada Konfederasyon olarak terörle mücadele konusunda düşündüklerini ifade ettiğini söyleyerek şunları söyledi:
“Başbakan ile görüşmede, terörle mücadele konusunda görüşlerimizi ifade ettik. Teröristle müzakerenin doğru olmadığını, onun anlayacağı dilden mücadele edilmesi gerektiğini vurguladık.   Terörle mücadele edilirken, devlet belli bölgelerde hakimiyetini, egemenliğini kaybettiğinden dolayı teröristlerin uzlaşmazlıkları çözümlemek için mahkeme oluşturduğunu, yol kestiğini, ambulans kaçırdığını söyledik. Terörle ve teröristle mücadelenin onların anlayacağı dilden yapılması gerektiğini bir kez daha dile getirdik. Başından beri Türkiye Kamu-Sen olarak ne söylediysek şimdi de aynı noktada olduğumuzu görüşmemizde vurguladık”
Görüşme öncesinde ise basına açıklamada bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Mazereti ne olursa olsun terör siyaset yapmanın ahlaki bir yolu olarak kabul edilemez. Her türlü terörü lanetliyoruz" diyerek ortak tepkiyi dile getirdi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasında "Dün Malazgirt'te hunharca şehit edilen Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız'a Allah'tan rahmet diliyoruz. Aynı saldırıda yaralanan eşine Allah'tan şifalar ve başsağlığı diliyoruz. Bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz, milletimizin başısağolsun. Ülkemizin, çalışan, üreten, esnafları, çiftçileri memurları temsilen TESK, TZOB, Türk-İş, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, TİSK, Hak-İş, TOBB olarak Sayın Başbakanımızı ziyaret ediyoruz. Ülkemiz yurtiçinde ve yurtdışı kaynaklı bir terör dalgasıyla karşı karşıyadır. Bu çerçevede 23 Temmuz'da Suruç'ta vatandaşlarımızın öldürülmesi, Adıyaman'da askerimizin ve Ceylanpınar'da polis memurlarımızın şehit edilmesi üzerine bir açıklama yayınlamıştık. Maalesef bu menfur eylemlerde çok sayıda yurttaşımızı kaybettik, polis ve askerlerimizi şehit verdik. Tüm vatandaşlarımız gibi bizler de bu yaşanan bu vahim gelişmelerden büyük bir elem, kaygı ve üzüntü duyuyoruz. Son seçimlerde olduğu gibi milletimiz siyaset yapmanın yolunun sandıktan geçtiğini büyük bir olgunlukla göstermiştir. Mazereti ne olursa olsun terör siyaset yapmanın ahlaki bir yolu olarak kabul edilemez. Her türlü terörü lanetliyoruz. Vatandaşlarımızın can güvenliği ve ülkemizde huzurun sağlanması hepimizin önceliğidir. Zira, güvenli bir ülkede yaşamak en doğal hakkımız ve beklentimizdir. Güven ve huzuru hukukun içinde kalarak hayata geçirmek devletin asli yükümlülüğüdür. Bunları sağlamaya yönelik tüm gerekli önlemlerin alınmasını destekliyoruz. Açıktır ki kamu güvenliği tesis edilmeden üretim, ticaret, istihdam olmaz, refahımız olmaz. Çocuklarımız için mutlu bir gelecek tesis edemeyiz. Bütün üyelerimiz gibi bizler de artan terör dalgasından duyduğumuz üzüntü ve kaygıyı Sayın Başbakanımıza iletmeye geldik. Cuma günü Ankara'da daha geniş bir istişare zemini için kuruluşlarımızın illerdeki temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştireceğimiz toplantıya Sayın Başbakanımızı davet edeceğiz. Sayın Başbakanımızı heyetimiz bu çerçevede ziyaret etmek istedik" ifadelerini kullandı.
Heyette, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay ve TİSK Genel Sekreter Yardımcısı Ferhat İlter ve  Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı  ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Önder Kahveci  yer aldı.
Terörle mücadele konusunda sivil toplum kuruluşları TOBB bünyesinde 31 Temmuz 2015 tarihinde yeniden bir araya gelecekler. Yapılacak çalışma daha sonrasında basına duyurulacak.