GENEL BAŞKAN KONCUK’TAN MEB’E ACİL ÇAĞRI

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB Yetkililerine çağrıda bulunarak acil çözüm taleplerini sıraladı. Koncuk şunları kaydetti: “MEB Öğretmenleri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hemen değiştirilmelidir. Bunlar şimdiden çürümüştür.
Bu yönetmeliği yapanların anlaşılan ne annesi, ne babası, ne de kardeşi hiç sağlık problemi yaşamamış. Umarım hiç yaşamazsınız, lütfen empati yapın.
Sağlık özründe ‘Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’ ifadesi tayin için yeterli olmalıdır. Eski yönetmelik doğrudur.
MEB'in sağlık özrü konusundaki düzenlemesi, sağlık özrü olan dahi tayin isteyemesin anlamına gelmektedir. Yönetmelik bu yönüyle değişmelidir.
Sayın Bakan, Sayın Müsteşar ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden bu taleplerimizi değerlendirerek, acil bir açıklama bekliyoruz. MEB artık huzur bakanlığı olmalıdır.
İl içi sıralar bir takvime bağlı olarak, daha önceki yıllarda olduğu gibi ikinci kez çalıştırılmalı ve yönetmeliğe eklenmelidir.
İl içi yer değiştirmiş olanlara da, verilmeyen, iller arası yer değiştirme hakkı verilmelidir. Bu konuda açılacak davalara imkan verilmemelidir.
Aynı zaman dilimi içerisinde ilçe emri değerlendirilerek özür durumu olanlara il içi değişiklik hakkı da verilmelidir. Sözler tutulmalıdır.
Bu, doğru bir iller arası tayin yapılmasını imkansız hale getirir. Dolayısıyla normlar hemen güncellenmeli ve 2. yer değişikliği yapılmalıdır.
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden talep ediyoruz: Normlar güncellenmelidir. 1.illerarası öncesinde normlar güncellenmemiştir.”