KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ’NDEN LİDERLERE ZİYARET

Aralarında Türkiye Kamu-Sen’in de yer aldığı ve Genel Başkanımız İsmail Koncuk'un da katıldığı Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi üyesi Sivil Tolum Örgütleri, 7 Haziran seçimlerinin ardından başladıkları liderler turuna devam ediyor.

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret eden  Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi üyesi Sivil Tolum Örgütleri bugün ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.

HİSARCIKLIOĞLU: MEVCUT PARLAMENTO ARİTMETİĞİ İÇİNDE BİR HÜKÜMET ARZU EDİYORUZ

Yapılan ziyaretlerin ardından ortak basın açıklamasını okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Milletvekili seçimine yüksek oranda katılım sağlanmasının Türk halkının sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Sandıktan koalisyon tablosu, yani "uzlaşın" mesajı çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Erken seçimin ülkemizdeki yapısal sorunlara kalıcı bir çözüm getirmeyeceğini ve vakit kaybettireceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla mevcut parlamento aritmetiği içinde bir hükümetin kurulmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, tüm bu gelişmeler karşısında hazırlıklı olmak, gereken tedbirleri alabilmek için yeni hükümetin bir an önce oluşturulması ve iş başı yapması gerektiğini belirterek, "Ufukta dalgaların kabardığının göründüğü bir ortamda gemi kaptansız bırakılamaz. Milletin iradesini yansıtacak bir koalisyon hükümetinin kurulması, kısa vadede ekonomide artan küresel risklere bir de içeriden ilave yapılmasını önleyecek, uzun vadede ise ülkemizde uzlaşma kültürünün gelişmesine katkıda bulunacaktır. Hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlamalıyız. Uzlaşma kültürünü öne çıkaran bir yaklaşımla birlikte çalışırsak, diyalog ve ortak aklı sağlarsak, tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz" ifadelerini kullandı.

Herkesin sorumlu, sağduyulu ve itidalli davranması gerektiğinin altını çizen Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye için kazanç olabilecek bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini, aksi halde ortaya çıkacak ekonomik ve sosyal maliyetin faturasının Türkiye ve millet için ağır olacağını savundu.

Hisarcıklıoğlu, yeni hükümetle güçlenecek huzur ortamında, Türkiye'nin ekonomiye, AB üyelik sürecine ve bunların gerektirdiği yapısal reformlara yeniden odaklanacağına, küresel riskleri iyi yöneten ülkeler grubunda yer alacağına inandıklarını kaydetti.

9.CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL’İN EVİNE TAZİYE ZİYARETİ

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi üyeleri bugün hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Güniz Sokak’taki evine giderek taziye ziyaretinde bulundular. Taziye de aile bireyleri ve yakınları ile bir araya gelen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Süleyman Demirel’in vefatından dolayı duyduğu  üzüntüyü dile getirerek baş sağlığı dileklerini iletti.

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi üyeleri arasında başta konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen olmak üzere, TOBB, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, MEMUR-SEN, TZOB ve HAK-İŞ bulunuyor.