Genel Merkez Yöneticilerimiz, Yalova Şube Başkanı Mustafa Deviren ve Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte ilk olarak Yalova Valisi Sayın Dr. Hülya Kaya’yı ziyaret etti, eğitim ve kamu çalışanlarının sorun ve taleplerini iletti.
Ardından Genel Merkez Yöneticilerimiz Yalova Şubemizi yeni hizmet binasında ziyaret etti.
Genel Başkan Yardımcımız Selahattin Dolgun ve beraberindeki heyet, Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Halil İbrahim Akmeşe’yi ziyaret etti.
Yalova’nın ardından Bursa’ya geçen Genel Merkez Yöneticilerimiz, Bursa 2 ve Bursa 3 No’lu Şubemizi yeni hizmet binasında ziyaret etti, Bursa 2 No’lu Şube Başkanımız Fatih Gümüş ve Bursa 3 No’lu Şube Başkanımız Ömer Işıkoğlu ve şubelerin yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar diledi. Genel Merkez Yöneticilerimiz, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilci İbrahim Bulut ve Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Bursa Şube Başkanlarını da ziyaret etti.
Genel Başkan Merkez Yöneticilerimiz Yalova Şubesi ile Bursa 2 ve 3 No’lu Şubelerimizin Yönetim, Denetleme, Disiplin Kurulları ve Kadın Komisyonları Üyeleri ile Üniversite ve İlçe Temsilcilerimizin katıldığı Teşkilat Buluşması ve İstişare Toplantılarına da katıldı.
Elverişsiz bölgelerde görev yapan öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı ödensin.
Bursa’da gerçekleştirilen istişare toplantısında bir konuşma yapan Genel Sekreterimiz Haydar Urfalı, öğretmen ihtiyacına vurgu yaparak, özellikle elverişsiz bölgelerde yaşanan öğretmen açığı sorununun Zorunlu Hizmet Tazminatı ile çözülebileceğini söyledi. Elverişsiz koşulların hâkim olduğu bölgelerde öğretmen istikrarını sağlamanın yolunun öğretmenleri teşvik etmek olduğunu bildiren Urfalı, bu bölgelerde görev yapan öğretmenlere bir brüt asgari ücretle iki brüt asgari ücret arasında Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi talebini yineledi. 2023 Eğitimde Vizyon Belgesinde de elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere teşvik uygulaması getirileceğinin ifade edildiğini hatırlattı. Urfalı, “Teşvik uygulaması 2023 Eğitimde Vizyon Belgesi’nde verilmiş bir taahhüttür. Bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz.” dedi.
Mülakatın kökü kazınmalıdır.
Kamunun her alanından mülakat uygulamasının çıkarılmasını istediklerini bildiren Urfalı, “Siz her ne kadar titiz ve adil davrandığınızı iddia etseniz de mülakat hakkaniyete uygun sonuçlar doğurmaz. Gerek MEB’e bağlı okul ve kurumlarda gerekse üniversitelerde mülakat kul hakkı yenilmesine neden olmaktadır. Gerek öğretmen ve yönetici atamalarında gerekse görevde yükselmelerde sadece yazılı sınav sonuçları dikkate alınmalıdır. Hakkaniyet gözeten bir sistem ihdas etmek istiyorsak, başka bir alternatif olmadığını bilmeliyiz.” dedi.
Rektörler demokratik usullerle iş başına getirilmelidir.
Rektörlük atama sisteminin demokratik usullerle yapılması gerektiğini de belirten Urfalı, “Rektör, tüm üniversite çalışanlarının dahil olduğu bir seçimle gerçekleştirilmeli, en yüksek oy alan kişi rektör olarak atanmalıdır. Aksi uygulamalar üniversitelerde demokratik işleyişi baltaladığı gibi, hak gaspına da yol açmaktadır” dedi.
Ahlaklı, ihlaslı, ilkeli duruşuyla, takdir edilen, itibar gören ve takip edilen bir sendikayız.
Yalova Şube’nin gerçekleştirdiği istişare toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcımız Selahattin Dolgun da sözlerine, “Çalışan, üreten, yol gösteren ve hak ettiğini alan bir sendikal anlayışa sahibiz. Ahlaklı, ihlaslı, ilkeli duruşuyla, takdir edilen, itibar gören ve takip edilen sendika olduk. İşte bu yüzden hep büyük sendikayız. Türk Eğitim -Sen’in bir üyesi, yöneticisi olmaktan dolayı gurur duyuyorum.” diyerek başladı.
Eğitim yönetimi 31 Mart seçimlerinin ardından ÖMK’daki eksiklikleri gidermek için harekete geçmelidir.
Dolgun, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılayacak şekilde içinin doldurulmasını ve öğretmenlerin muhatap olduğu tüm mevzuat ve süreçleri en azından kahır ekseriyetle ihtiva etmesi gerektiğini belirterek, 31 Mart seçimlerinin ardından eğitim yönetiminin ÖMK’daki eksiklikleri gidermek için harekete geçmesini istedi.
MEB il/ilçe emri getirmelidir.
Kontenjan yetersizliği nedeniyle mazeret durumu ve isteğe bağlı tayin talepleri karşılanmayan öğretmenlerin durumuna da dikkat çeken Dolgun, hiçbir öğretmenimizin mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti. Eş durumu mağduru öğretmenlerimizin aile birliğinin sağlanmasının Anayasa’nın hükmü olduğuna dikkat çeken Dolgun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın il/ilçe emri getirmesini istedi.