Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş ve Genel Başkan Yardımcısı Selahaddin Dolğun Yozgat Şube’nin istiare toplantısına katıldı. Toplantıda Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe yönetimleri, şube kadın komisyonu üyeleri ve üyelerimiz hazır bulundu.
Bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Sosyal hayatta var olan kadınların sivil toplum örgütlerinde, sendikalarda, siyasi partilerde, bürokraside, çalışma hayatında yeterli sayıda yer almadığına dikkat çeken Akkaş, “Kadınlarımızın her alanda aktif olarak yer almasını, yönetim mekanizmalarında temsil edilmelerini teşvik etmeliyiz” dedi.
Kadınların bulunduğu yerde nezaket, hoşgörü, sevgi, saygı ve barış olduğunu söyleyen Akkaş, “Kadınlarımız dokundukları her şeyi güzelleştirir. Kadınlar olmasa dünya da olmaz. Ne yazık ki bu gerçeklere rağmen kadına yönelik şiddet gün geçtikçe artmaktadır. Cezaların artırılması, bu konuda farkındalık yaratılarak, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi zorunludur.”
Yaklaşan yerel seçimlere dikkat çeken Akkaş, “31 Mart yerel seçimlerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum ki yerel seçimler, birlik ve beraberliğimizin devamına vesile olur. Milletimizin bu beraberliğe ihtiyacı var. Türk Eğitim-Sen olarak birlikten yanayız. Milletimizin huzur içinde yaşamasını arzu ediyoruz. Bundan dolayı da güçlüyüz ve kabul görüyoruz. Bizim sevdamız ülkemizdir” dedi.
Yetki sürecine vurgu yapan Akkaş, “Sendikamız her türlü entrikaya, ayak oyununa, sözde sendikanın devletin tüm gücünü kullanmasına rağmen üye sayısını artırıyor. 15 Mayıs 2018 mutabakatına göre üye sayımız 201 bin 480’dir. 2002 yılında 125 bin 813 üyemiz vardı. Yani
16 yıllık sürede net 100 bin artış sağlamışız. 32 üniversitede yetkiliyiz. Etkili bir sendikayız, genel yetkiyi almak için de var gücümüzle çalışıyoruz. Bu noktada 15 Mayıs önemli bir tarihtir. Kamu çalışanları sendikal zulüm altıdadır. 14 Mayıs mesai bitimine kadar tüm kurumları ziyaret edelim. Elini sıkmadığımız hiç kimse kalmasın. Kamu çalışanlarının bu zulümden kurtarılması Türkiye Kamu-Sen’e bağlıdır. ” diye konuştu.
Eğitimin milli kalkınmanın temelini oluşturduğunu bildiren Akkaş, “Eğitim çarkını döndüren hiç şüphesiz eğitim çalışanlarıdır. En güzel binaları da yapsanız, o binaları en son teknoloji ile de donatsanız, öğretmeniniz yoksa, eğitim çalışanlarının sosyal statülerini, sosyal ve özlük haklarını iyileştirememişseniz, iş barışını sağlayamamışsanız eğitimde başarılı olamazsınız” dedi.
Eğitim yönetiminin iş bilmez kişilere teslim edildiğinin altını çizen Musa Akkaş, bu nedenle eğitimde başarı sağlanamadığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen ay yönetici atama takvimini yayınladığını, üç gün sonra geri çektiğini, buna rağmen takvimin aynı şekliyle tekrar yayınlandığını belirten Akkaş, “Bu hangi aklın ürünüdür?” diye sordu.
21 Nisan tarihinde yönetici atamaları için ÖSYM tarafından yazılı sınav yapılacağını hatırlatan Akkaş, bütün üyelerimizin bu sınava girmesi gerektiğini söyledi. Türk Eğitim-Sen tarafından ücretsiz olarak sunulan Türk Eğitim-Sen Akademi Eğitim Platformunun, MEB Yöneticilik Sınavına Hazırlık Modülü ile üyelerimizin kullanımına açıldığını bildiren Akkaş, “Üyelerimiz bu portaldan yararlanabilir” dedi. Türk Eğitim-Sen’in sadece yazılı sınava göre yönetici atanması yapılmasını istediğini bildiren Akkaş, “Mülakat gibi çetelerin manipüle ettiği, sübjektif bir yöntemi kabul etmiyoruz” dedi.
20 bin öğretmen ataması yapılacağını hatırlatan Akkaş, “Bu atama sayısının 40 bine çıkarılmasını ve Ağustos ayında da 60 bin olmak üzere toplam 100 bin atama yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmenliğe karşı olduklarını söyleyen Akkaş, eş durumu mağduru öğretmenlere dikkat çekti. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının aileleri parçalandığını ifade eden Akkaş, “Anayasa ihlal ediliyor. Bu drama bir an önce son verin. Tüm sözleşmeliler kadroya alınmalı, bu yapılana kadar da sözleşmelilere tayin hakkı tanınmalıdır” dedi.
Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre ücretli öğretmen sayısının 74 ilde 83 bin 387’ye yükseldiğini söyleyen Akkaş, pedagojik formasyona sahip olmayan iki yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının bile ücretli öğretmen olarak görevlendirildiklerine dikkat çekti. Ücretli öğretmenliğin de kaldırılması gerektiğini belirten Akkaş, “Tüm öğretmenlerimiz kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanmalıdır” dedi.
Ek gösterge sözünün yerine getirilmesi gerektiğini bildiren Akkaş, “Ek gösterge sözü ikinci 100 günlük eylem planında yer almıştı. İkinci 100 günlük eylem planının süresi 17 Mart tarihinde doluyor. En kısa zamanda ek gösterge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Ayrıca bütün kamu çalışanların ek göstergelerinin yükseltilmesi ve ek göstergeden faydalanamayan yardımcı hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlarımıza ek gösterge hakkı verilmesini talep ediyoruz”” dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun da yaptığı açıklamada, 20 bin atama yapılacağını, ancak bu 20 bin atamanın hem öğretmen açığı hem de atama bekleyen öğretmenlerimiz açısından ihtiyacı karşılamayacağını söyledi. Dolğun, “20 bin atama sayısının artırılarak, 40 bine çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.
Dolğun 21 Nisan tarihinde yönetici atama sınavı yapılacağını hatırlatarak, üyelerimizin bu sınava TES Akademi eğitim platformunda hazırlanabileceğini bildirdi. Dolğun, “Türk Eğitim-Sen Akademi eğitim platformunda MEB Yöneticilik Sınavı Hazırlık Modülü kullanıma açılmış olup, konuların önemli bir kısmı üyelerimizin hizmetine sunuldu. Sınav konularına ilişkin içerikler düzenlendikçe; Konular, Konu Özetleri, Soru Bankası ve Deneme Sınavları olarak hizmete sunulacak. Üyelerimiz, 21 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olan MEB Yöneticilik Sınavına başvurmaları durumunda hazırlıklarını Türk Eğitim-Sen Akademi ile yapabilirler.” diye konuştu.
Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun; Yozgat Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yerköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Doğan Genç ve Yozgat Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de ziyaret etti.