Eğitim Çalışanlarının yakından bildiği gibi, Türk Eğitim Sen ayda dört sevk alınması halinde ücret kesilmeyeceği kararının MEB tarafından keyfi olarak iptalini yargıya taşımış ve iptal ettirmişti.
Bu karar ayda dört sevk alan öğretmenlere ayda 170 TL’ye kadar kazanım sağlamıştır. Dört sevk alma hakkını neden dava ettiğimizi soran pek çok idareci bulunmaktadır. Az da olsa zaman zaman öğretmenlerden de bu konuda sorular gelmektedir. Bu konuda cevabımız çok açıktır. Bilindiği gibi MEB 2007 yılında çıkardığı bir genelge ile öğretmenlerin ek derslerinin hesaplanma yöntemini tek taraflı bir kararla değiştirmiş ve öğretmenlerin ek ders almaması esasına dayalı bir hesaplama yöntemi icat etmişti.
Söz konusu hesaplama yöntemine karşı 2007 yılında sevk eylemi de yapan sendikamız, MEB’i inadından vazgeçirememiş, ancak bu eylemlerimiz ve yaklaşan genel seçimler sebebiyle, MEB yeni bir uygulama ortaya koyarak, milli bayramlarda ve ayda dört sevki geçmemek şartıyla sevk alındığı günlerde ek ders ücretinin kesilmeyeceğini duyurmuştu.
Bu hakları veren Hüseyin ÇELİK yönetimindeki MEB, Genel Seçimlerden yaklaşık 10 ay sonra, dört sevk hakkını kaldırmış ve kendi uygulamasını tekrar değiştirmişti. Bu gelişmeler üzerine, Türk Eğitim Sen MEB ile görüşerek, dört sevk hakkının alındığını, bunun yerine dini bayramlarda, kar tatillerinde ve hastalık tatillerinde öğretmenlerin ek derslerinin kesilmemesini talep etmişti. MEB bu talebimizi kabul etmedi. Bunun üzerine Türk Eğitim Sen, dört sevk hakkını öğretmenlerin elinden alan karara dava açmış ve kazanmıştır. Bu kazanımımız, bundan sonraki süreçte, ek derslerle ilgili bir çalışma başlatılması halinde MEB önündeki pazarlık gücümüzü artıracaktır. Elimizde bulunan bu hakla, dini bayramlarda, kar ve hastalık tatillerinde ek derslerimizin kesilmemesini daha güçlü bir şekilde talep edeceğiz.
Türk Eğitim Sen öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarının haklarının gaspına asla müsaade etmeyecektir. Türk Eğitim Sen, bu anlayışını her platformda göstermiş ve ülkemizde her kesime sendikal mücadelede örnek olmuştur.
Türk Eğitim Sen’in 13 Mart 2010 Cumartesi günü yapacağı BÜYÜK ANKARA YÜRÜYÜŞÜ VE MİTİNGİ gerek ekonomik gerekse sosyal haklarımız yönünden son derece önemlidir. Yeni kazanımlar yeni, güçlü ve kararlı mücadele ile elde edilebilir. Bu mücadelenin adı ve adresi TÜRK EĞİTİM SEN’dir.
Türk Eğitim Sen’in dört sevk hakkımız ile ilgili haber linkleri