Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, KEY ödemeleriyle ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.
ÇALIŞANLARLA ALAY EDİLİYOR!
Konut Edindirme Yardımı ödemeleri yine arapsaçına döndü. Yıllardır beceriksiz ellerde hak sahiplerine geri iadesi gerçekleştirilemeyen KEY paralarında skandal üstüne skandal yaşanıyor. KEY ödemelerini alamayan ya da eksik alan KEY sahipleri, bir kez daha mağdur edildi.
Maaşlarından KEY adı altında kesinti yapılmasına karşın, çalışanların bir kısmının isminin ikinci listede de yer almaması, BÜYÜK BİR BECERİKSİZLİĞİ ortaya koymaktadır.
Yıllarca KEY parası kesilen çalışanlara, bunca zamandır hala ödeme yapılmaması, ödemelerin eksik yapılması DEVLET CİDDİYETİYLE DE BAĞDAŞMAMAKTADIR.
Konut Edindirme Yardımı ödemelerinde yaşanan keşmekeş, çalışanlar arasında infial uyandırmıştır. Devlet, kimden ne kadar kesinti yaptığını gayet iyi bilmektedir. Buna karşın maaşlarından kesinti yapılan çalışanların isimlerinin KEY ödeme listesinde olmaması manidardır. Kısacası çalışanın maaşından kesinti yaparken hiç kimseyi es geçmeyen, titiz davranan devlet, her nedense aynı hassasiyeti sıra ödeme yapmaya gelince göstermemektedir.
TÜRK EĞİTİM-SEN, AÇILACAK DAVALARDA KEY MAĞDURLARINA YARDIMCI OLACAKTIR
Eğitimciler de günlerdir sendikamızı arayarak, KEY ödemeleri konusunda ne yapmaları gerektiğini sormakta ve yol göstermemizi istemektedir. Çalışanların KEY itiraz dilekçesi hazırlayarak, kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Talepleri karşılanmayan KEY sahipleri, dava açabilir. TÜRK EĞİTİM-SEN AVUKATLARI, AÇILACAK DAVALARDA KEY MAĞDURLARINA YARDIMCI OLACAKTIR.
KEY ÖDEMELERİNDE YAŞANAN SKANDALIN SORUMLULARI HESAP VERMELİDİR
KEY ödemelerinde yaşanan SKANDALIN SORUMLULARI HESAP VERMELİDİR. Çalışanlarla alay eden bu zihniyet, hem çalışanlara eziyet çektirmekte, hem de devleti gülünç duruma düşürmektedir. Hiç kimsenin, hiçbir devletin kendi çalışanına bu eziyeti yaşatma hakkı yoktur.
Konut Edindirme Yardımı hesaplarında biriken paraların ödenmesi için mücadele veren çalışanlar, bu işkencenin son bulmasını istemektedir. Çalışanlara yaşatılan bu rezalet, haksızlık, hukuksuzluk 2010 yılı Türkiye’sine yakışmamaktadır.
Hakları gasp edilen çalışanlar, sonuna kadar mücadele etmelidir. Çalışanının emeği, alın teri olan paralar, kuruşu kuruşuna geri ödenmelidir. Türk Eğitim-Sen konunun takipçisi olacak ve çalışanların hakkını sonuna kadar savunacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.