İnsanlık tarihinin en büyük ve en vahşi katliamlarından biri olan Hocalı katliamı, meydana gelişinin 18. yılında BM binası önünde protesto edildi.
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği öncülüğünde düzenlenen eylemde BM binası önüne siyah çelenk bırakıldı ve Hocalı’da yaşanan insanlık dışı katliamı lanetleyen sloganlar atıldı.
Eylemde bir basın açıklaması yapan Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Abdullah BUKSUR, 18 yıl önce 25-26 Şubat 1992’de soğuk ve karanlık bir gecede Hocalı’da yaşananların uluslararası hukukun ölçülerine göre tam bir soykırım olduğunu, bu olayı soykırım olarak tanıyıp Ermenistan üzerinde baskı uygulamayan BM’yi protesto ettiklerini söyledi. BUKSUR, 25-26 Şubat gecesi Dağlık Karabağ’ın Hocalı kentinde insanlığın en vahşi katliamı ile insanların gözlerinin oyulduğu, hamile kadınların süngülendiği, derilerinin yüzüldüğü ve resmi rakamlara göre 613 ama gayrı resmi rakamlara göre 1300 kişinin katledildiğini, bu insanlık suçunun unutulmasının mümkün olmadığını söyledi.
Eylem ve basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan AKYILDIZ, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman ÖZDEMİR ve Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN’da katılarak destek verdiler.