Sendikamızın Trabzon 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyeleri, 17.02.2010 tarihinde Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu’nda görevli sendika üyelerini sorunlarını dinlemek üzere ziyaret etmek istemişlerdir. Ziyaretlerinin sebebini açıklamalarına karşılık, okul kapısında görevli güvenlik görevlisi tarafından, okul müdürü Prof. Dr. Kenan ÇELİK’in, sendikacıları içeri almaması yönünde kesin talimatının bulunduğu gerekçesiyle içeriye alınmamışlardır. Şube Yönetiminin yetkili kişiyle görüşmek istediklerini beyan etmesi üzerine, güvenlik görevlisi, müdür yardımcısı olarak görev yapan öğretim görevlisi Serap OVALI ile görüşmüş ve içeriye girmelerine izin verilmediğini bildirmiştir. Trabzon 2 Nolu Şube Yönetimi tarafından okula alınmadıkları için tutanak düzenlenmiştir.
Bu olay, uluslararası antlaşmalar, T.C. Anayasası ve muhtelif iç hukuk mevzuatı ile güvence altına alınan, Türk Ceza Kanununun 118. maddesinde de açıkça suç sayılan “sendikal faaliyetlerde bulunma hakkının engellenmesi” mahiyetindedir. Bu sebeple bahsi geçen şahıslar hakkında ilgili yerlere ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.