Ataması yapılmayan öğretmenler, 10.06.2018 tarihinde Ankara'da Kurtuluş Parkı’nda kitlesel basın açıklaması yaparak, 24 Haziran seçimleri öncesi 40 BİN EK ATAMA talep etti.
Ataması yapılmayan öğretmenlerin basın açıklamasına sendikamız da destek verdi. Genel Sekreter Musa Akkaş ile Genel Başkan Yardımcıları Cengiz Kocakaplan ve Selahattin Dolğun, Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve Ankara Şubelerinin ve üyelerinin katıldığı basın açıklamasında önce şehit öğretmenlerimiz için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.
Ataması yapılmayan öğretmenler adına açıklama yapan Yunus Emre Öğür, “Öğretmen atamalarında yapılan mülakat, sözleşmeli öğretmenlik gibi uygulamalar, öğretmenlerin sorunlarına çare olmamakta, aksine daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Bizler artık daha büyük sorunlara yol açan birtakım uygulamalar yerine, öğretmenlerin sorunlarına kalıcı çözüm bekliyoruz.” dedi. “Genel Sekreter Musa Akkaş da ataması yapılmayan öğretmenlerin taleplerini kamuoyuna ve yetkililere iletmek için bir araya geldiklerini belirterek, “Öğretmen açığı sözleşmeli öğretmenlerle değil atama bekleyen öğretmenlerin atanması ile kapatılmalıdır” diye konuştu.
Eğitimin işler hale getirenlerin hiç şüphesiz öğretmenler olduğunu belirten Akkaş “Öğretmensiz bir eğitimden başarıdan söz edemeyiz.” dedi. Akkaş sözlerine şöyle devam etti; “Bugün buraya Türk Eğitim Sen’i genel temsilen Atası Yapılmayan Öğretmenlere destek ve onların taleplerini feryadını dile getirmek üzere buradayız.
Eğitimi önemsemek zorundayız. Her şeyin temelinde eğitim vardır. Milli kalkınmanın temelini eğitim oluşturur. Ülkede birtakım olumsuz olaylar yaşanıyorsa bunun şiddet, hırsızlık, yolsuzluk bunun temelinde eğitimsizlik yatmaktadır. Çünkü eğitim bir milletin medeniyet kültür, sanat, hürriyet alanlarında ilerlemesini sağlayan çok önemli bir faktördür.
Eğitimi işler hale getirenler hiç şüphesiz öğretmenlerdir. Öğretmensiz bir eğitimden başarıdan söz edemeyiz. Eğitimde öğretmen faktörü önemlidir. Okullar tatile girdi ama sorunlar devam ediyor. Eğitimde ciddi sorunlardan biri de hiç şüphesiz “ Öğretmen Açığı Sorunudur.” dedi.
Öğretmen açığının ücretli öğretmenler ile kapatıldığını vurgulayan Akkaş, “Öğretmen açığı ücretli öğretmenle kapatılıyor.” dedi. Akkaş; “Şu sorulara cevap arayarak konuya açıklık getirmek istiyorum.
Okullar ve kurumlarımızda;
-Öğretmen açığı var mı?
-Açık varsa bu açık nasıl kapatılıyor?
Evet öğretmen açığı var. MEB yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 109 bin öğretmen açığı var.
OECD rakamlarına göre öğretmen açığı 350 bindir. Öğretmen açığı ücretli öğretmenle kapatılıyor. Ücretli öğretmen yanlış bir ifadedir. Buna ücretli çalışanlar demek lazım.
Bu dönem 70-80 bin civarında ücretli çalışan görevlendirilmiştir.
Bunların içinde;
-Eğitim fakültesi
-Lisans ve ön lisans mezunları bulunmaktadır.
Eğitim fakültesi dışında pedagojik formasyonu olmayan, öğretmenlikle alakası olmayan tecrübesiz 2 yıllık turizm, arıcılık, ticaret, bahçecilik bölüm mezunları derslere girmiştir. Bu bir ayıptır ve bu ayıptan bir anca önce kurtulmak lazım. Elbette 2 yıllık Yüksel Okul Mezunlarına da devlet iş bulmak zorundadır. Ama onların yeri burası değildir. Birçok branşta öğretmen açığı var.
Tarih, matematik, fizik, zihin engelliler, sınıf öğretmenliği maalesef bu derslerin yerine ücretli ve bu branşlarla alakası olmayan kişiler girmektedir.
Kamuya baktığımızda eğitim dışında; alanı dışında görevlendirilen ücretli veteriner, doktor, mühendis var mı? Elbette yoktur. Niçin MEB’de vardır? Bu bir ayıptır. Bu ayıptan kurtulmanın yolu kadrolu öğretmen atamaktır.
Diğer kurumlarda 5 kişinin çalıştığı yerde 3 kişiyi çalıştırabilirsiniz ama okullarda bunu yapamazsınız.”
Seçimler sonrasında yapılacak 25 bin öğretmen atama sayısının yetersiz olduğunun altını çizen Akkaş şunları belirtti: “Yeterli mezun yok mu ki ücretli öğretmen çalıştırılma yoluna gidiliyor. Aksine 500 bine yakın atama bekleyen bir sayı var. Kolay değil. Mezun olmuş. Evlenemiyor ya da evlenmiş iş yok. Ataması yapılmadığından dolayı bunalıma giren, psikolojisi bozulan gençlerimiz var. 40 gencimiz ataması yapılmadığı için intihar yolunu seçmiştir.
Bu 40 gencimizin ölümlerinden hiç şüphesiz ki, siyasi iktidarların payı vardır. Diğer sorumlularda MEB’dir. Aynı zamanda kontenjanları ayarlamayan YÖK’dür. Türk Eğitim Sen olarak siyasete, MEB’e, YÖK’e çağrıda bulunuyorum. Bir an önce bir tedbir alın. Ataması yapılmayan bu gençlerin atamasını yapın. Tedbir alınmadığından dolayı KPSS’ye girenlerin sayısı her yıl artmaktadır. Bu sayı 2002 yılında 72 bin bugün ise 500 bindir.
Türk Eğitim Sen olarak sürekli uyardık. 2002 yılından bu tarafa ciddi eylemlere imza attık. Çok sayıda açıklamalarımız oldu binlerce insanın katıldığı yürüyüş ve miting gerçekleştirdik.
Sorumlu sendika gereği de bugün ataması yapılmayan öğretmen arkadaşlarımız için buradayız. Sayın Bakan İsmet Yılmaz, 100 bin açık var ama ataması yapılırsa diğer öğretmenler ek ders alamaz diyor. Böyle bir anlayışı kabul etmiyorum.
20 bin+5 bin toplamda 25 bin öğretmen ataması yapılacak seçim sonrasında. Bu sayıyı çok yetersiz buluyoruz.”
Türk Eğitim Sen olarak ataması yapılmayan öğretmenlerin ataması yapılıncaya kadar onların yanlarında olmaya devam edeceğini belirten Akkaş, “Sözleşmeli değil, kadrolu öğretmen ataması mülakatla değil KPSS puan üstünlüğüne göre atama yapılmasını istiyoruz.” dedi. Akkaş: “Ağustos ayında en az 40 bin atama bekliyoruz. Bir plan çerçevesinde atama bekleyen tüm öğretmenlerin atama yapılmasını bekliyoruz. Nerelerde görevlendirme yapılabilir. Buna kafa yorarsanız bulursunuz. Birincisi öğretmen açığı olan yerlere atama yaparak bulunuz.”
-Etüt öğretmen ihtiyacı var.
-Pansiyonlu okullarımız var. Bunların öğretmen ihtiyacı var.
-Dershaneler kapandıktan sonra bir boşluk oluşmuştu. Öğrenci üniversite ve liselere hazırlanması için okullarda kurslar düzenleniliyor.
Kurslara yönelik öğretmen alımı yapılabilir. Bu yönde proje geliştirilebilir.
KPSS kuyruğunda bekleyen öğretmenlerin atamasının yapılmasını istiyoruz. Gençlerimizin intihar etmemesi geleceğe güvenle bakabilmeleri mesleklerini yapabilmesi için dün ve bugün olduğu gibi yarında ataması yapılmayan öğretmenlere sahip çıkacağız. Talebimiz nettir. Zor değildir. Türkiye bütçesi buna el veriyor. KPSS kuyruğunda bekleyen bu gençleri daha fazla üzmeyin. Türk Eğitim Sen olarak ataması yapılmayan gençlerimizin ataması yapılana kadar onların yanında olmaya devam edeceğiz. Sözleşmeli değil, kadrolu öğretmen ataması mülakatla değil KPSS puan üstünlüğüne göre atama yapılmasını istiyoruz.” dedi.