ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etti. 45 üyenin katıldığı oturumda tasarı için 22 hayır oyuna karşı 23 kabul oyunun kullanıldığı oylama sonucunda ABD Temsilciler Meclisi de resmen tarihi yalana ortak oldu.
İnsan hakları ve mazlum halkların sömürülmesi anlamında kabarık bir sicile sahip olan Amerika’nın bu ayak oyunu oldukça anlamlıdır. Son on yılda neden olduğu 1,5 milyon sivil Iraklının kanı dahi kurumamışken, Türkiye’ye “İnsanlık” dersi vermeye kalkan ABD’ye tarih gereken asıl dersi verecektir. Tarihin hiçbir döneminde ve dünyanın hiçbir coğrafyasında soykırımı andıracak en küçük bir sicili olmayan büyük Türk Milleti’ni katliam sanığı sandalyesine oturtmak isteyenlerin, dönüp 200 yıllık geçmişlerini gözden geçirmeleri gerekmektedir. İnsanlık tarihinin utanç sayfalarında büyük harflerle yer almış olan bir devletin; dünya tarihinin büyük ve en insancıl medeniyetini soykırım suçlusu olarak karalaması manidardır. Gerçek tarih ve tarih boyunca varolan tüm mazlum milletler, Türk Milleti’nin medeni vasfını ve yönetme tarzını minnet ve şükranlıkla yad etmektedir. Evrensel ahlakın, medeniyetin ve adaletin simgesi olan Türk tarihi, iğrenç yalanlar ve politik tezgahlarla kirletilemeyecek kadar temiz ve kutsaldır.
Öte yandan; dış politikamızı belirleyenlere de seslenmek istiyoruz: Beceriksiz uluslar arası ilişkiler sonucu, neredeyse bir hezimete dönüşen Ermenistan Protokolü hususunda artık onurlu bir tavır göstermeniz gerekliliğini anlamış olmanızı umuyoruz. Türk tarihinin gerçekleri ve milli onurumuz bir politik kumara ya da “ya tutarsa…” vurdumduymazlığına alet edilemez.