Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmaill KONCUK’un Elazığ’da yaşanan deprem felaketiyle ilgili açıklamasıdır.
Elazığ’da saat 04.32’de yaşanan 6.0 büyüklüğündeki deprem Türkiye’yi yasa boğdu. Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı artarken, yüzlerce yaralı hastanelere kaldırıldı.
Ülkemizin büyük acılar yaşadığı 1999 depreminin üzerinden neredeyse 11 yıl geçti. Ne yazık ki Türkiye hala depreme karşı eli, kolu bağlı durumdadır. Aradan geçen 11 yılda yapılan çalışmalara rağmen depreme karşı hala ciddi bir mesafe kaydedemediğimiz açıktır.
Deprem kuşağında olan ülkemizde yaşanan depremlere rağmen, inceleme ve güçlendirme çalışmaları yeteri kadar yapılmamakta, depreme karşı tam anlamıyla önlem alınmamaktadır. Hükümetlerin politikalarında da “deprem” ne yazık ki son sıralarda yer bulmaktadır. Türkiye’de hükümetlerin deprem politikalarının başarısız olduğu bir gerçektir ve bu konuya popülist politikalarla yaklaşılması rahatsızlık vericidir.
Deprem nedeniyle okullarımızda büyük risk altındadır. Türkiye genelindeki incelenmeyen ve güçlendirilmesi yapılmayan tek bir okul kalmamalıdır. İnceleme ve güçlendirme; yatılı okullar, pansiyonlar ve yurtlarda da yapılmalıdır.
Elazığ’da yaşanan deprem ülkemizde panik havası oluşmasına neden olmuştur. Özellikle bugün aileler, çocuklarını okullara gönderirken tedirginlik yaşamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da konuyla ilgili açıklama yapması ve panik havasını gidermesi gerekmektedir.
Umuyoruz ki, artık deprem dolayısıyla yaşadığımız acılar geride kalır ve Türkiye depremle yaşamayı öğrenebilir.
Türk Eğitim-Sen olarak, yaşanan bu felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.