Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcıları M. Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolğun, Elazığ ve Tunceli’de sendikal çalışmalarda bulundular. İlk olarak Elazığ’da teşkilat yöneticileri ve Fırat Üniversitesi Türk Eğitim-Sen yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıda yapılan konuşmalarda Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmasını önemsediklerini belirterek, kanun çıkarılırken öğretmenlerin 657 sayılı kanunda elde ettiği kazanımlara dokunulmaması gerektiğini bildirdi.
Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmenliğe karşı çıktıklarını belirten Dolğun, “Bakın daha önce kaldırılmış olan sözleşmeli öğretmenlik 15 Temmuz sonrası bir KHK ile yeniden getirildi. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Sözleşmeli öğretmenlik modern bir köleliktir. Bu konuda mücadelemiz devam edecektir. Şimdi ücretli öğretmenlik uygulaması çıkarıldı bu ne demek? Kadrolu öğretmenin olmadığı yere ücret karşılığı sigortası tam ödenmeyen, iş garantisi olmayan, emekliliği olmayan ,idareci olunamayan tayin hakkı olmayan bir uygulama. Ne ücretli ne sözleşmeli tüm çalışanlar kadrolu olmalı biz bunu savunuyoruz” dedi.
Genel Başkan Yardımcıları M. Yaşar Şahindoğan da, ek gösterge düzenlemesi ile ilgili açıklama yaparak, “Bilindiği gibi tüm kamu çalışanlarına şamil olacak şekilde ve hiç ek gösterge almayan kamu çalışanlarına(YHS) 800 puan ek gösterge verilmesi ve ek göstergeden yararlanmakta olan kamu çalışanlarına da 800 puanlık ek gösterge artışı öngören ve Türkiye Kamu Sen AR-GE birimince hazırlanan ek gösterge artışı kanun teklifi Konya milletvekili Sn.Mustafa Kalaycı tarafından TBMM’ye sunulmuştu.
Söz konusu kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe komisyonundadır.
Kanun teklifinin Meclis görüşmelerinin bir an önce tamamlanarak kanunlaşmasını tüm kamu çalışanları adına bekliyor ve dikkatle takip ediyoruz.
Öğretmenlere 3600 ek göstergenin verileceğine ilişkin Sn. Cumhurbaşkanı’nın 13 Aralık 2018’de yaptığı ve hükümetin İkinci yüz günlük eylem planı çerçevesindeki açıklamasındaki süre seçim öncesi ve 23 Mart 2019 tarihinde doluyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözü, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sözüdür. Bu sözün mutlaka verilen süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu hem devlet sözünün bir gereği hem de öğretmenlerimizin haklı beklentisidir. Türk Eğitim Sen olarak, hem öğretmenlere verilen 3600 sözünün hem de TBMM’deki tüm kamu çalışanlarına şamil ek gösterge kanun teklifinin takipçisiyiz. Takipçisi olmaya da devam edeceğiz” dedi.
Şahindoğan yönetici atamaları ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı. MEB, yönetici görevlendirmede görev süresi uzatma duyurusunun hayal kırıklığı yarattığını belirten Şahindoğan, “Söz konusu duyuru daha önce geri çekilmişti ve doğru bir iş yapılmıştı. Yazılı sınava girmeden atanan birilerine bir de görev süresi uzatma kıyağı geçilmesi ahlakı by pass etmektir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu açık haksızlığı görmek ve ortadan kaldırmalı, MEB’i işgal eden paralel çetelere teslim olmamalıdır.”
21 Nisan tarihinde yapılacak yönetici atama sınavına vurgu yapan Şahindoğan, eğitim çalışanlarının sınav süreciyle ilgili kaygıları olduğunu bildirdi. “Bazı adaylar, ‘Yazılı sınavı kazansak bile mülakatta eleyecekler’ diye düşünerek sınava girmek istemeyebilir” diyen Şahindoğan, üyelerimizin bu sınava mutlaka girmesi gerektiğini belirtti. Şahindoğan yönetici atama sürecinde hak gaspı yaşanmaması için her türlü gayreti göstereceklerini de ifade etti.
Genel Başkan Yardımcıları; üniversite ve Yurtkur çalışanlarının sorunları, yükseköğretim görevde yükselme sınavları gibi konuları üzerinde de durdu.
Yapılan gezi kapsamında Çemişgezek’te Belediye Başkan Adayı olan Tunceli İl Başkanımız Hakan Gökalp ziyaret edilerek, başarı dilekleri iletildi. Ziyarette Elazığ ve Malatya Şube Başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.
Elazığ’da Vali Yardımcısı Mustafa Gül ve Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ da ziyaret edildi.