Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Fuat Yiğit, 21-24 Mart tarihleri arasında Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Gaziantep Şubelerinin düzenlediği istişare toplantılarına katıldı. Toplantılara Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Gaziantep Şube Başkanları, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve iş yeri temsilcileri ile çok sayıda üyemiz katıldı.
Geniş katılımın olduğu toplantılarda konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Fuat Yiğit, 14 Mayıs’a yetki sürecine değindi. Yiğit, “Hız kesmeden yeni üye yapmaya devam etmeliyiz. Ulaşmadığımız eğitim çalışanı kalmamalıdır” dedi.
Sosyal medyanın günümüzdeki öneminden bahseden Yiğit, devlet başkanlarının bile ülkelerin kaderlerini belirleyen resmi açıklamaları sosyal medya hesaplarından yaptığını hatırlatarak şunları söyledi: “Medya var, bir de sosyal medya var. Artık bu bir gerçek. ’in twitter sayfasını, ’in facebook sayfasını takip edeceğiz. Sosyal medyayı en iyi şekilde biz kullanacağız. Bu camianın en az okumuşu üniversite mezunu. Biz böyle bir camiayız. Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanırız. Youtube kanalı açtık. Türk Eğitim-Sen'in artık bir Youtube kanalı var. Bunların hepsi çok önemli. Takip edeceğiz. Sosyal medyayı, diğer medyayı, çeşitli kanalları en iyi şekilde kullanmamız lazım.”
Türk Eğitim-Sen’in TES Akademi portalı açtıklarını bildiren Yiğit, yönetici atama sınavına hazırlanan üyelerimizin portaldan yararlandıklarını belirtti. Yiğit, “Bütün üyelerimiz online olarak çalışabilmektedir. Yüz binlerce yeni veri yüklendi. Artık günümüz teknoloji çağındadır. Bizler de bu çağa ayak uydurmaktayız. İş yerinden, evinden, cep telefonundan dahi üyelerimiz kanunlara yönetmeliklere çalışabiliyorlar” diye konuştu.
Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan şunları söyledi: “Bugün Suriye’de, Irak’ta yaşanan olayları biliyoruz. Ülkemiz buradaki kardeşlerimize kapılarını açtı. Yapılması gereken de bu idi. Tabi, Kilis ve Şanlıurfa ziyaretlerinde gördük ki, çok fazla Suriyeli var. Caddelerde, sokaklarda dolaşırken çok sayıda Arapça tabela bulunmaktadır. Türk şehrinde olup olmadığımız konusunda zaman zaman şüpheye düştük. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde de göçmen Suriyelilerin eğitim çağındaki çocuklarının eğitim sistemi içinde büyük bir sıkıntı yaşadığı bilgisini edindik. Türkçe bilmeyen Suriyeli öğrenciler ile Türk öğrencilerin aynı sınıflarda eğitim görmesi bazı sorunlar yaratmaktadır. Elbette bu insanlar ülkelerini isteyerek terk etmedi. Yaşadıkları zorlukları çok iyi anlıyoruz. Eğer bir milletin vatanı yoksa, namusu da, şerefi de yoktur. Dolayısıyla hepimiz ülkemize sahip çıkmak zorundayız.”
Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklama yapan Şahindoğan, “Kanun çıkarılırken dikkat edilmesi gereken husus, 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan haklarımızın aynen devam etmesidir” dedi.
Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için ivedi tedbirler alınması gerektiğini bildiren Şahindoğan, “Bilindiği gibi son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet olayları artmaktadır. Bu durum tesadüf değildir. Siyasetçilerin, bakanların sürekli öğretmenleri aşağılayıcı açıklamalar yapmaları neticesinde öğretmenlerin toplumda saygınlıkları giderek azalmaktadır. Bu saygınlığın azalması ile beraber öğretmenlere yönelik şiddet artmaktadır. Eğitim çalışanlarına yönelik bir şiddet ile ilgili kanun çıkarılmalı, şikâyete bağlı kalmaksızın kamu davası yürütülmesi sağlanmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun da bu düzenlemeye yer verilmelidir” diye konuştu.
Ek gösterge sözünün yerine getirilmesi gerektiğini belirten Şahindoğan, “Türkiye Kamu Sen ARGE Merkezi’nin hazırladığı ve tüm memurları kapsayan ek gösterge kanun teklifi, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı marifeti ile TBMM gündemine sunulmuştur. Şu anda teklifimiz, Plan Bütçe Komisyonundadır. Bütün siyasi partilere çağrımız, bu teklifin yasalaşmasını sağlamalarıdır. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanların da bu haktan yararlanması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın öğretmenlere 3600 ek gösterge taahhüttü, ikinci 100 günlük eylem planında yer almıştır. Bu planın süresi 23 Mart tarihinde dolmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı, konunun seçim sonrasına bırakıldığını söylemiştir. Bunu üzüntüyle karşıladık. Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözü devlet sözüdür. Bu söz mutlaka yerine getirilmelidir. Seçimlere kadar en azından konuyla ilgili resmi süreç başlatılmalıdır” diye konuştu.
Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmenliğe karşı çıktıklarını bildiren Şahindoğan, “Sözleşmeli ve mülakatlı istihdam, insan onuruna yakışmayan bir çalışma sistemidir. Eğer öğretmenlik mesleği ise bir kariyer mesleği ise bütün öğretmenlerin aynı statüde istihdam edilmesi gerekir. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması acilen kaldırılmalıdır. Bundan sonraki atamalar ise sadece kadrolu yapılmalıdır” dedi.
Ücretli öğretmenliğin de emek sömürüsü olduğuna dikkat çeken Şahindoğan, sendikamızın yaptığı araştırmaya göre, ücretli öğretmen sayısının Türkiye genelinde 83 bine ulaştığını kaydetti. En az ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılması gerektiğini ifade eden Şahindoğan, “2019 yılında toplam 100 bin atama mutlaka yapılmalıdır” dedi.
Yapılan ziyaretler kapsamında, Adıyaman Besni Mustafa Erdemoğlu Anadolu Lisesi ve Besni İmam Hatip Ortaokulu ziyaret edildi Genel Başkan Yardımcıları, Besni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de ziyaret etti.
Genel Başkan Yardımcıları; Kilis’te İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan şube yönetim kurulu üyemiz Hasan Utucu’yu, Abdurrahman İyigün Ortaokulu’nu da ziyaret etti.
Genel Başkan Yardımcıları; Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ve Akçakale, Harran İlçelerinde de çeşitli okulları ziyaret etti.