Kamboçya’nın 27 Uygur Türkünü Çin’e iade etmesini BM Türkiye Temsilciliği ve Çin Büyükelçiliği önünde protesto ettik. Eyleme Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ile Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar Şahindoğan da katıldılar.
İşgalci Çin yönetiminin provokasyonuyla başlayan 5 Temmuz 2009 tarihindeki olaylarda binlerce masum Uygur Türkünün ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından, ülkelerinden kaçarak Kamboçya’ya sığının 27 soydaşımız Çin’e iade edilmiş bulunmaktadır. Kamboçya Hükümetinin bu iade kararı soydaşlarımızın idamı anlamına gelmektedir.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’ne siyasi sığınma talebinde bulunmalarına rağmen uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Çin’e iade edilen soydaşlarımızın feryadına tercüman olmak üzere BM Türkiye Temsilciliği önünde ve Çin Büyükelçiliği önünde eylem yaptık. Protesto eylemlerinde basın açıklaması yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Birleşmiş Milletler’in Doğu Türkistan’daki olayların vehametine kayıtsız kalmaması gerektiğini vurgulayarak acil girişimde bulunulması çağrısını dile getirdi. Eylemde Çin Büyükelçiliği’ne Türk Dayanışma Konseyi adına siyah çelenk bırakıldı.