MEB tarafından 11.08.2015 tarihinde yayınlanan Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’nun; 2.Tercihler b) İl içinde “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir…Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır.” şeklinde düzenlenmiştir. Bilindiği üzere, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası uyarınca 30.03.2014 tarihi itibarıyla Büyükşehirlerde bulunan beldeler ve köyler kapatılarak tamamı mahalleye dönüştürülmüştür. Bu nedenle Büyükşehir olan illerimizin mahalleye dönüştürülen köy ve beldelerinde çalışan öğretmenlerimiz özür durumundan yararlanamayacakları için mağduriyet yaşayacaktır.
Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, Büyükşehir statüsündeki illerde mahalle olan yerlerde çalışan öğretmenlerimizin özür grubu atamalarından istifade etmelerinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılarak mağduriyetlerin önlenmesi hususunda talepte bulunduk.
MEB’e Yazdığımız İlgili Yazı İçin Tıklayınız.