Milli Eğitim Bakanlığı’nda torpil furyası bitmek bilmiyor. Torpilin merkezi bu kez de Antalya. Mustafa Serkan Acır, Antalya’nın İbradi ilçesinde Necla Yaşar Duru Çok Programlı Lisesinde hizmetli olarak görev yapmaktayken, Sağlık Bakanlığı’na geçiş yapabilmek için dilekçe verdi. Bu dilekçenin verilmesinin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra Acır’a, “kurumumuzun personel sıkıntısı vardır, bu nedenle uygun görülmemiştir” şeklinde cevap geldi.
Buna karşın İbradı Belediye Başkanı Muharrem Kaya’nın şoförlüğünü yapmış olan kadrolu hizmetli Mustafa Kozanoğlu da İl Özel İdaresine geçiş yapmak için dilekçe verdi. Dilekçesi kabul edilen Kozanoğlu, İl Özel İdareye atandı. Bunun üzerine Mustafa Serkan Acır, konuyla ilgili Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi Edinme Bürosu’na başvurdu. Antalya MEM Bilgi Edinme Bürosu’ndan gelen cevap şöyleydi:
Bilgi Edinme
Kimden:
Antalya MEM Bilgi Edinme Bürosu (bilgiedinme07@meb.gov.tr)
Gönderme tarihi:
15 Aralık 2009 Salı 07:45:14
Sayın.Mustafa Serkan ACIR,
İlimiz okul ve kurumlarında görevli olan personellerin kurumlararası veya il dışı atanmalarına muvafakatinin verilip verilmeyeceği 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümlerine atamaya yetkili amirin takdirinde olup, İlimiz İbradı İlçesi Necla Yaşar Duru Çok Programlı hizmetlisi iken kurumlararası atanmak üzere başvurduğunuz dönemde İlimizde bulunan ihtiyaç nedeniyle muvafakat verilememiştir. Daha sonra ise Afyon İline atanma isteğiniz üzere muvafakat verilmiştir. 25.06.2008 tarihinde İlimizdeki görevinizden ayrıldığınız görülmüştür.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi
Görüldüğü üzere Bilgi Edinme’den gelen cevap, Mustafa Serkan Acır’ın sorusunun cevabı değil. Mustafa Serkan Acır, kurumlararası geçişte kendisine personel sıkıntısı var denilirken, neden başka bir okuldaki hizmetlinin İl Özel İdareye atamasının yapıldığını ve çifte standart uygulandığını soruyor. Bilgi Edinme ise Acır’ın bahsettiği konuya değinmeden, içi boş, anlamsız bir cevap veriyor.
Türkiye’de eğitim, birkaç kişinin elinde oyuncak olmuştur. Öyle ki, Milli Eğitim Bakanlığı, kariyer ve liyakati göz ardı eden, istediğinin atamasını yapan, istemediğinin atamasını yapmayan bir kurum haline gelmiştir. Oysa ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nda torpil, usulsüz atama sona ermediği sürece eğitim-öğretim sağlıklı bir şekilde yapılamaz, eğitimde kalite sağlanamaz, eğitim çalışanları huzur bulamaz. Artık Bakanlık’ta torpil son bulmalı, eğitimde çalışma barışı sekteye uğramamalıdır. Aksi takdirde sendikamız, tüm torpil ve usulsüz atamaları birer birer belgelemeye devam edecektir.