Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasıdır.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Atamızın bize en büyük armağanı olan Cumhuriyetimiz, bugün 87 yaşındadır. Cumhuriyetimizin 87’inci kuruluş yıldönümünü büyük coşku, gurur ve mutluluk içinde kutluyoruz.
Bugün geldiğimiz nokta; topraklarımızı işgalcilerin elinden kurtarmak, emperyalist ülkelerin himayesine girmemek ve Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmak için zorlu bir mücadele veren Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Türk milleti Büyük Önder Atatürk’e çok şey borçludur.
Cumhuriyetin kuruluşu, Türk tarihinin dönüm noktasıdır ve tarihin akışını değiştirmiştir. Bağımsızlık aşkı uğruna vatanı müdafaa için nice şehitler veren milletimiz, Atamızın emaneti olan Cumhuriyetimize tüm varlığıyla, tüm benliğiyle sahip çıkmaktadır.
Ancak, bugün ülkemiz ciddi tehditlerin sarmalındadır. Devletimizi içte ve dışta yıpratmak isteyen, Cumhuriyete karşı düşmanlık besleyen kesimler iş başındadır. Gözü birlik ve bütünlüğümüzün bozulmasında olan bu cenah, oklarını kimi zaman vatan, bayrak gibi kutsal değerlere, kimi zaman da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına ve Cumhuriyet rejimine yöneltmektedir. Baskı ve dayatmalarla Türk Milletinin sabrı sınanmakta, ihanet odaklarının hareket alanı giderek genişlemektedir.
Ülkemiz her ne kadar 87 yıllık süreçte güçlü, büyük ve modern bir devlet olma yolunda büyük adımlar atsa da, bazı kesimler ilerlememizi sekteye uğratmak için var gücüyle çalışmaktadır. Ülkemizi zayıflatmak için kirli planlarını uygulayanlar, terörü ve teröristleri himayesi altına alanlar milletimize büyük acılar yaşatmaktadır.
Böl-parçala-yok et düsturunu şiar edinenler, şartlar öne sürerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletini aleni tehdit etmektedir. İktidarın açılımları terörü tetiklemiştir. Bu ülke, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadığı kadar ayrıştırılmış, insanlar birbirine yabancılaştırılmıştır. Aynı milletin evlatları arasında yapay çatışmalar çıkarılmaya çabalanmaktadır. Son dönemde ne yazık ki, ana dilde eğitim talepleriyle de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde iki dilli bir yapı oluşturmanın önü açılmak istenmekte ve ayrıştırma projesi derinleştirilmektedir.
Terörün kökünü kazımak, politik kutuplaşmaları bir kenara bırakıp, toplumsal barışa hizmet etmek; milletimizin birliği, bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin korunması açısından son derece önemlidir.
Ülkemizin bekasına ve Cumhuriyete hınç duyanlar, el ele verse de, son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Bizler bu ülkenin aydınlık neferleri olarak, Cumhuriyetin ve Atatürk’ün ilke ve inkılâplarının bekçisiyiz. Cumhuriyeti en güzel şekilde anlatmak biz eğitimcilerin görevidir.
Bu vesileyle; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyor, Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize rahmet, minnet ve saygılarımızı sunuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.